Gmina uzna za zbiórkę selektywną przyjmując opłatę 27 zł miesięcznie od osoby, jeżeli właściciel nieruchomości będzie oddzielał i gromadził oddzielne następujące frakcje odpadów:
1) papier;
2) metale;
3) tworzywa sztuczne;
4) szkło;
5) odpady opakowaniowe wielomateriałowe;
6) bioodpady;
7) odpady niebezpieczne;
8) przeterminowane leki i chemikalia;
9) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek;
10) zużytych baterii i akumulatorów;
11) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;
12) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych;
13) zużytych opon;
14) odpadów budowlanych i rozbiórkowych;
15) odpadów tekstyliów i odzieży;
16) odpadów komunalnych niesegregowanych (zmieszanych - resztkowych odpadów po segregacji).
Posegregowane szkło, papier, metale, tworzywa sztuczne i bioodpady mieszkańcy gromadzą w dostarczonych workach i wystawiają przed posesję w terminach ich zbiórki.
Do worka zielonego z napisem szkło wrzucamy: opróżnione szklane butelki po napojach bez kapsli i nakrętek, szklane opakowania po kosmetykach oraz słoiki.
Do worka żółtego z napisem metale i tworzywa sztuczne wrzucamy: plastikowe butelki, pojemniki po kosmetykach i środkach czystości, puszki po napojach i żywności, kartony po napojach i nabiale, folię i torby z tworzyw sztucznych, styropian opakowaniowy niezatłuszczony.
Do worka niebieskiego z napisem papier wrzucamy: niezanieczyszczony papier, tekturę, kartony, pudełka, rolki po papierze, gazety, zeszyty, książki, ulotki.
Do worka brązowego z napisem BIO lub kompostownika wrzucamy: skoszoną trawę, liście, chwasty, rozdrobnione gałązki, rośliny, kwiaty, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, łupiny, obierki, ogryzki.
Ponadto w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Opinogórze Górnej przy ul. C. K. Norwida 5 (teren przy oczyszczalni ścieków) oprócz ww. odpadów odbierany jest: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory inne niż przemysłowe i rolnicze, przeterminowane leki i opakowania po lekach, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, drewno, plastik przemysłowo-gospodarczy, zużyte opony samochodów osobowych, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe w postaci czystego gruzu pochodzące z prowadzenia drobnych prac niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonania robót, popiół pochodzący z palenisk domowych, odzież, tekstylia, odpady niebezpieczne, przeterminowane chemikalia i opakowania po chemikaliach.
Pozostałe odpady należy wyrzucać do kosza na odpady zmieszane.
W segregacji może Państwu pomóc wyszukiwarka odpadów zamieszczona pod adresem https://woss.pl/
Zarówno w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów jak i z pojemników i worków wystawianych przy Państwa nieruchomościach odbierane są wyłącznie odpady komunalne wytwarzane w gospodarstwach domowych. W ramach funkcjonującego systemu Gmina nie może przyjmować odpadów wytwarzanych w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej.
Jednym z głównych celów wdrożonego systemu gospodarki odpadami jest osiągnięcie we wskazanym terminie odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska oraz zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Elzbieta Pełka - Karpińska
- Data udostępnienia w BIP: 2018-12-24 00:00:00
- Informacja zaktualizowana przez: Emil Świszcz
- Data ostatniej aktualizacji: 2025-05-09 13:11:37
- Liczba odsłon: 3554
- Historia dokumentu: