Wójt Gminy Opinogóra Górna

       ul. Z. Krasińskiego 4

   06-406 Opinogóra Górna

Opinogóra Górna, 6 grudnia 2024 r.

RIOŚ.R.6220.16.2024

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) zwanej dalej k.p.a. w związku z art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 73 ust. 1, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia
3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), zwanej dalej ustawą ooś, a także § 3 ust. 2 pkt 2 w związku
z  § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a) tiret pierwsze, podwójny tiret pierwsze rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839, z późn. zm.), zwanego dalej Rozporządzeniem RM,  po rozpatrzeniu wniosku Inwestora z dnia 5 września 2024 r. (data wpływu do Urzędu 5 września 2024 r.) w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji polegającej na „rozbudowie istniejącego gospodarstwa rolnego położonego na działce nr ew. 104 w miejscowości Zygmuntowo, gmina Opinogóra Górna, powiat ciechanowski, województwo mazowieckie o płytę obornikową ze zbiornikiem na gnojówkę”, po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Ciechanowie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie Wójt Gminy Opinogóra Górna:

 

  • brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.
  • istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji oraz eksploatacji przedsięwzięcia:
  1. Prace budowlane powinny być wykonywane i nadzorowane przez osoby do tego uprawnione oraz posiadające odpowiednie kwalifikacje.
  2. Przed przystąpieniem do prac dokonać oględzin terenu pod kątem wystąpienia gatunków chronionych a także analizy przepisów z zakresu ochrony środowiska.
  3. Podczas prowadzenia prac ziemnych, teren budowy oraz wykopów należy kontrolować pod względem obecności zwierząt. W przypadku stwierdzenia zwierząt, umożliwić im ucieczkę z terenu budowy lub przenieść je poza obszar objęty inwestycją do innych siedlisk, z zastosowaniem przepisów odrębnych.
  4. Prace związane z realizacją przedsięwzięcia prowadzić w sposób niezagrażający środowisku gruntowo-wodnemu m.in. poprzez użycie sprzętu będącego w dobrym stanie technicznym.
  5. Prace realizacyjne prowadzić wyłączne w godzinach dziennych, tj. 6.00-22.00.
  6. Teren prowadzenia prac budowlanych utrzymywać w należytym porządku.
  7. Miejsca postoju pojazdów i maszyn, zabezpieczyć przed przedostaniem się substancji ropopochodnych do gruntu i wód, wyposażyć w sorbenty umożliwiające szybkie usunięcie ewentualnych wycieków paliw, zużyte sorbenty przekazać jako odpad uprawnionym odbiorcom.
  8. W sytuacjach awaryjnych, takich jak np. wyciek paliwa, podjąć natychmiastowe działania w celu usunięcia awarii oraz usunięcia zanieczyszczonego gruntu, zanieczyszczony grunt należy przekazać podmiotom uprawnionym do jego transportu i rekultywacji lub unieszkodliwiania.
  9. sypkie typu piasek, cement itp. przechowywać na terenie inwestycyjnym w sposób zabezpieczający przed ich rozwiewaniem, np. poprzez. przykrycie.
  10. Roboty ziemne prowadzić w sposób nie naruszający stosunków gruntowo-wodnych, bez konieczności wykonywania prac odwodnieniowych. W przypadku wystąpienia konieczności odwodnienia wykopów budowlanych odwodnienie prowadzić przy pomocy igłofiltrów a wody z odwodnienia kierować powierzchniowo do ziemi, na teren biologicznie czynny w granicach własności Inwestora. W przypadku wystąpienia kolizji inwestycji z podziemną siecią drenarską ,należy uzyskać pozwolenie wodno prawne na wykonanie, odbudowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, rozbiórkę lub likwidację tych urządzeń zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (Dz. U. z 2024 r., poz. 1087, z późn. zm.).
  11. Pojazdy i maszyny budowlane tankować i serwisować poza terenem inwestycyjnym, np. na stacjach paliw oraz w warsztatach naprawczych.
  12. Teren inwestycji wyposażyć w niezbędną ilość szczelnych i nieprzepuszczalnych pojemników i kontenerów do gromadzenia odpadów.
  13. Wszystkie powstające podczas realizacji inwestycji odpady gromadzić selektywnie w kontenerach krytych, przeznaczonych wyłącznie do magazynowania odpadów  i przekazywać do odzysku lub unieszkodliwienia firmom, posiadającym odpowiednie zezwolenia i środki do odbioru ww. odpadów. 
  14. Glebę i ziemię powstającą podczas wykonywania wykopów wykorzystać do wyrównania powierzchni terenu inwestycyjnego.
  15. Podczas realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia wodę do celów technologicznych oraz gospodarczo-bytowych pobierać z sieci wodociągowej.
  16. Na etapie realizacji inwestycji ścieki socjalno-bytowe odprowadzać do przenośnych toalet typu TOI-TOI, wyposażonych w szczelne zbiorniki i przekazywać do odbioru uprawnionym jednostkom obsługującym przenośne instalacje sanitarne lub korzystać z sanitariatów, zlokalizowanych w budynkach Inwestora.
  17. Wytwarzane przez pracowników odpady komunalne gromadzone będą do czasu ich odbioru przez specjalistyczne służby, w miejscach wyznaczonych do tego celu, w przystosowanych pojemnikach, w sposób planowany i zorganizowany.
  18. W fazie eksploatacji przedsięwzięcia magazynować nawozy naturalne na szczelnej płycie obornikowej oraz w szczelnym zbiorniku na gnojówkę. Gospodarstwo wyposażyć w zapas materiałów sorpcyjnych do likwidacji ewentualnych wycieków powstałych w trakcie prowadzenia prac z wykorzystaniem maszyn rolniczych.
  19. odpadami na etapie likwidacji inwestycji prowadzić zgodnie  z przepisami prawa w tym zakresie.
  • Charakterystykę przedsięwzięcia określa załącznik nr 1 stanowiący integralną część niniejszej decyzji.

 

 

Uzasadnienie

 

W dniu 5 września 2024 r. do Wójta Gminy Opinogóra Górna wpłynął wniosek Inwestora  w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na „rozbudowie istniejącego gospodarstwa rolnego położonego na działce nr ew. 104 w miejscowości Zygmuntowo, gmina Opinogóra Górna, powiat ciechanowski, województwo mazowieckie o płytę obornikową ze zbiornikiem na gnojówkę”.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy ooś, organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wyżej wymienionego przedsięwzięcia jest Wójt Gminy Opinogóra Górna.

Wniosek wraz z załącznikami spełniał wymogi  zgodnie z art. 74 ust.1 ustawy ooś.

Planowane przedsięwzięcie zaliczone zostało do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 2 w związku z  § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a) tiret pierwsze, podwójny tiret pierwsze Rozporządzenia RM. Realizacja planowanego przedsięwzięcia nie spowoduje zwiększenia obsady zwierząt w gospodarstwie Inwestora ale będzie służyć jego obsłudze. W związku z powyższym planowane przedsięwzięcie należy zakwalifikować do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na podstawie § 3 ust. 2 pkt 2 ww. rozporządzenia tj. przedsięwzięcia „polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia wymienionego w ust. 1, z wyłączeniem przypadków, w których ulegająca zmianie lub powstająca w wyniku rozbudowy, przebudowy część realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia nie osiąga progów określonych w ust. 1,  o ile zostały one określone; w przypadku gdy jest to druga lub kolejna rozbudowa, przebudowa lub montaż, sumowaniu podlegają parametry tej rozbudowy, przebudowy lub montażu z poprzednimi rozbudowami, przebudowami lub montażami, o ile zostały one objęte decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach” w związku z § 3 ust. 1 pkt 104 lit. a) tiret pierwsze, podwójny tiret pierwsze Rozporządzenia RM.

            Wójt Gminy Opinogóra Górna przeanalizował wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, dołączoną kartę informacyjną przedsięwzięcia, zwaną dalej KIP oraz pozostałe załączniki do wniosku. W niniejszym postępowaniu liczba stron przekracza 10, dlatego zastosowanie znajduje art. 74 ust. 3 ustawy ooś, odsyłający do stosowania przepisu art. 49 k.p.a., zgodnie z którym strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. W tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko właściwych organów. W związku z powyższym zgodnie z art. 64  ust. 1 ustawy ooś  w dniu 11 września 2024 r. r. zostały wysłane pisma  do  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Ciechanowie o opinię w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu oddziaływania na środowisko. Obwieszczeniem z dnia 11 września 2024 r. powiadomiono strony postępowania o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach poprzez zamieszczenie obwieszczenia na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej oraz w sposób zwyczajowy w miejscowości, w której realizowana ma być inwestycja. W obwieszczeniu zostało wskazane, że uważa się je za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Po analizie załączonej dokumentacji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie stwierdził, iż w KIP nie zostały zawarte informacje niezbędne do dokonania kwalifikacji przedsięwzięcia pod kątem Rozporządzenia RM. W związku z powyższym na podstawie art. 50 § 1 k.p.a. wezwał Wójta Gminy Opinogóra Górna pismem znak:WOOŚ-I.4220.1212.2024.IP z dnia  18 września 2024 r. wyjaśnienie wskazanej kwalifikacji inwestycji objętej przedmiotowym wnioskiem. Wójt Gminy Opinogóra Górna pismem znak: RIOŚ.R.6220.16.2024 z dnia 20 września 2024 r. zwrócił się do Inwestora o uzasadnienie kwalifikacji przedmiotowego przedsięwzięcia. Dnia 25 września 2024 r. do Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej wpłynęło pismo Inwestora z uzupełnieniem do KIP, zawierające uzasadnienie kwalifikacji przedmiotowego przedsięwzięcia w oparciu o odpowiedź udzieloną przez P. Joannę Tomaszkiewicz na portalu prawnym system LEX Wolters Kluwer. Inwestor w ww. piśmie uzasadnił, iż planowane przez niego przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na podstawie § 3 ust. 2 pkt 2 w związku z § 3 ust. 1 pkt 104 Rozporządzenia RM, ponieważ inwestycja stanowi przebudowę istniejącego przedsięwzięcia polegającego na hodowli zwierząt, kwalifikowanego na podstawie § 3 ust. 1 pkt 104 i będzie służyła obsłudze liczby DJP, która przekracza progi ustalone w § 3 ust. 1 pkt 104. Dnia 27 września 2024 r. Wójt Gminy Opinogóra Górna pismem znak RIOŚ.R.6220.16.2024 przesłał do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie przedstawione przez Inwestora uzupełnienie  dot. kwalifikacji przedmiotowego przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie postanowieniem znak: WOOŚ-I.4220.1212.2024.IP.2 z dnia 24 października 2024 r. negatywnie zaopiniował przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowej inwestycji. Według  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie ww. przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do grupy przedsięwzięć wymienionych w § 2 oraz w § 3 Rozporządzenia RM.

Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie na podstawie art. 61a § 1 ustawy k.p.a., w związku z art. 71 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy ooś postanowieniem znak: WC.ZZŚ.4901.181.2024.MZ z dnia 26 września 2024 r. odmówił wszczęcia postępowania dot. wyrażenia opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia ze względu na nie zaliczenie planowanego przedsięwzięcia do grupy inwestycji wymienionych w Rozporządzeniu RM.        

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie pismem znak: ZNS.7040.5.31.2024 z dnia 25 września 2024 r. wydał opinię sanitarną, w której stwierdził brak potrzeby oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Według ww. opinii przyjęte wielkości planowanych budowli rolniczych są zgodne z ustaleniami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. z 2023 r. poz. 244) a planowane usytuowanie przedsięwzięcia spełnia wymagania dla tego rodzaju budowli rolniczych określone w rozporządzeniu ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. z 2023 r. poz. 297).

Wójt Gminy Opinogóra Górna zgodnie z art. 10 § 1, art. 49 oraz art. 81 k.p.a. obwieszczeniem z dnia 30 października 2024 r. zawiadomił o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia oraz zapewnił stronom przed wydaniem decyzji czynny udział, umożliwiając im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Wyżej wymienione obwieszczenie zostało zamieszczone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowości, w której realizowana będzie inwestycja. W obwieszczeniu zostało wskazane, że uważa się je za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego. Wójt Gminy Opinogóra Górna pismem znak RIOŚ.R.6220.16.2024 z dnia 12 listopada 2024 r. na podstawie art. 36 § 1 k.p.a. zawiadomił Inwestora o niezałatwieniu sprawy w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania i wskazał nowy termin załatwienia sprawy do dnia 6 grudnia 2024 r.       W toku prowadzonego postępowania administracyjnego w sprawie wydania przedmiotowej decyzji nie wniesiono żadnych zastrzeżeń, uwag i wniosków.    
           Na podstawie informacji przedstawionych przez Inwestora analizowano skalę inwestycji, usytuowanie, charakter przedsięwzięcia, czas trwania oraz emisję i uciążliwości związane z jego realizacją i eksploatacją. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
w Warszawie postanowieniem znak: WOOŚ-I.4220.1212.2024.IP.2 z dnia 24 października 2024 r. negatywnie zaopiniował przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Według ww. postanowienia kwalifikacja przedsięwzięcia przedstawiona we wniosku Wójta Gminy Opinogóra Górna o wydanie opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko nie ma uzasadnienia w treści KIP. Według Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie istniejąca obsada oraz położenie w odległości mniejszej niż 210 m od terenów lub gruntów, o których mowa w rozporządzeniu ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2024 r., poz. 219), kwalifikują obecnie prowadzony chów zwierząt do
 § 3 ust. 1 pkt. 104 lit. a) tiret pierwsze Rozporządzenia RM a rozbudowa ww. gospodarstwa o płytę obornikową ze zbiornikiem na gnojówkę nie kwalifikuje się do § 3 ust. 2 pkt 2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie stoi na stanowisku, iż czynności takie jak produkcja paszy czy magazynowanie gnojowicy lub obornika, wykraczają poza pojęcie chowu i hodowli zwierząt, czego konsekwencją jest fakt, iż budowa obiektów budowlanych umożliwiających takie działania nie może być uznana za przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko.  W związku z powyższym w opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie budowa płyty obornikowej  i zbiorników na odcieki, niezależnie czy ww. obiekty zlokalizowane będą na terenie gospodarstwa prowadzącego chów i/lub hodowlę, czy poza jego granicami, nie może zostać uznana za przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko. W postanowieniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie stwierdził, że rodzaj, parametry techniczne oraz zasięg potencjalnego oddziaływania na środowisko ww. inwestycji nie kwalifikuje jej do grupy przedsięwzięć wymienianych w Rozporządzeniu RM.

Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie odmówił wszczęcia postępowania dot. wyrażenia opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia, ponieważ stwierdził, iż planowane przedsięwzięcia nie jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu art. 59 ustawy ooś.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie uznał przedstawioną przez Wójta Gminy Opinogóra Górna kwalifikację przedmiotowego przedsięwzięcia i  wydał opinię sanitarną, w której stwierdził brak potrzeby oddziaływania na środowisko dla ww. przedsięwzięcia.

 Analizując ponownie wniosek Inwestora oraz KIP Wójt Gminy Opinogóra Górna stwierdził ostatecznie, że przedmiotowe przedsięwzięcie kwalifikuje się do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcie zostało kwalifikowane jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, ponieważ planowana inwestycja stanowi przebudowę istniejącego przedsięwzięcia polegającego na hodowli zwierząt kwalifikowanego na podstawie § 3 ust. 1 pkt 104 a) tiret pierwsze, podwójny tiret pierwsze i będzie służyła obsłudze liczby DJP, która przekracza progi ustalone w § 3 ust. 1 pkt 104 a) tiret pierwsze, podwójny tiret pierwsze Rozporządzenia RM. W opinii Wójta Gminy Opinogóra Górna magazynowanie obornika lub gnojowicy nie wykraczają poza pojęcie chowu i hodowli zwierząt, ponieważ stanowią nieodzowną część produkcji zwierzęcej. Przedmiotowa inwestycja polega na rozbudowie istniejącego gospodarstwa rolnego o płytę obornikową ze zbiornikiem na gnojówkę, która obsługiwać będzie gospodarstwo rolne o obsadzie zwierząt 208,3 DJP i związku z powyższym została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których wymagana jest  decyzja o  środowiskowych uwarunkowaniach.  

Wójt Gminy Opinogóra Górna odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i uznał za zbędną konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. W dalszej części uzasadnienia decyzji umotywowano, że w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, nie stwierdzono konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko a przedsięwzięcie przy spełnieniu określonych w decyzji istotnych warunków korzystania ze środowiska, nie powinno znacząco oddziaływać na środowisko.

 

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia z uwzględnieniem;
  • Skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemne proporcje a także istotne rozwiązania charakteryzujące przedsięwzięcie;

           Inwestor planuje rozbudowę istniejącego gospodarstwa rolnego położonego na działce nr ew. 104 obręb (powierzchnia 4,5363 ha) obręb Zygmuntowo, gmina Opinogóra Górna o płytę obornikową o wymiarach około 20 m x 40 m ze zbiornikiem na gnojówkę o pojemności około 300 m2. Wnioskodawca prowadzi obecnie gospodarstwo rolne o łącznej obsadzie zwierząt około 208,3 DJP, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza w gospodarstwie rolnym – handel bydłem oraz indywidualne gospodarstwo rolne – chów bydła. Realizacja planowanego przedsięwzięcia nie spowoduje zwiększenia obsady zwierząt w gospodarstwie Wnioskodawcy, ale służyć będzie jego obsłudze. Teren planowanego przedsięwzięcia nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według ewidencji gruntów teren przedmiotowej działki stanowią grunty orne oznaczone symbolem RIIIa oraz grunty orne zabudowane oznaczone symbolem Br-RIIIa, Br-RIIIb. W najbliższym otoczeniu planowanego przedsięwzięcia, znajdują się od północy – rów melioracyjny, a za nim grunty orne, od wschodu – grunty orne, od południa – droga, a za nią grunty orne,  od zachodu – grunty orne. Najbliższy budynek mieszkalny usytuowany jest w odległości około 175 m w kierunku południowo-zachodnim od granicy działki inwestycyjnej i około 230 m od projektowanej płyty obornikowej. Działka nr ew. 104 obręb Zygmuntowo gmina Opinogóra Górna   jest częściowo zabudowana. W granicach przedmiotowej działki znajdują się budynki magazynowo-garażowe, inwentarskie, silosy na kiszonkę, dom mieszkalny Inwestora oraz tereny utwardzone dróg wewnętrznych i placów manewrowych. Istniejące zagospodarowanie (obiekty budowlane i tereny utwardzone) zajmują powierzchnię około 9 900 m2 . Planowana zabudowa zajmować będzie powierzchnie około 800 m2 . W związku z powyższym po realizacji przedsięwzięcia powierzchnia zabudowy w granicach działki inwestycyjnej wynosić będzie około 10 700 m2 = około 1,07 ha, co stanowić będzie około 23,59 % całkowitej powierzchni działki, na której przedsięwzięcie będzie realizowane. W eksploatowanych przez Inwestora obiektach inwentarskich zwierzęta utrzymywane są na głębokiej ściółce. Obecnie gospodarstwo nie jest wyposażone w płytę obornikową, co jest zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" obornik przechowywany jest w budynkach inwentarskich i w okresach dozwolonych wywożony bezpośrednio na pola w celu ich nawożenia. Wybudowanie płyty obornikowej i zbiornika na gnojówkę umożliwi wywóz nawozów naturalnych z obiektów inwentarskich i ich magazynowanie na płycie w okresie, kiedy stosowanie nawozów naturalnych do nawożenia pól nie jest dozwolone.                                                 

Realizacja przedsięwzięcia prowadzona będzie z wykorzystaniem ogólnodostępnych materiałów i surowców budowlanych, typu beton, stal, itp., wody z istniejącego przyłącza do gminnej sieci wodociągowej, energii elektrycznej z istniejącego przyłącza do sieci energetycznej. Eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie się wiązać z wykorzystaniem surowców, wody, materiałów, paliw i energii.

  • powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze planowanego przedsięwzięcia w zakresie jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań
    z planowanym przedsięwzięciem;

Z zebranych informacji wynika, że żadne inne przedsięwzięcia nie są realizowane w rejonie terenu planowanego przedsięwzięcia i nie planuje się realizacji przedsięwzięć na tym terenie oraz w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia. Nie przewiduje się też realizacji przedsięwzięć, których oddziaływanie mieściłoby się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia.

  • różnorodności biologicznej, wykorzystywania surowców naturalnych, w tym gleby, wody i powierzchni ziemi;

Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie, na którym brak jest zasobów mineralnych, siedlisk roślin, grzybów, zwierząt, obszarów i obiektów przyrody podlegających ochronie. Ponadto na terenie inwestycji oraz w jej najbliższym otoczeniu tj. w odległości
100 m od granic terenu planowanego przedsięwzięcia, nie znajdują się obszary wodno – błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych. Nie ma też obszarów wybrzeży, obszarów górskich oraz terenów leśnych. Nie występują obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, nie ma stref ochronnych ujęć wód. Najbliższy pomnik przyrody znajduje się w odległości około 1,2 km od granic działki inwestycyjnej. Na terenie inwestycji oraz w jej najbliższym otoczeniu nie znajdują się korytarze ekologiczne (najbliższy korytarz ekologiczny znajduje się w odległości około 18 km od terenu realizacji planowanego przedsięwzięcia). Na przedmiotowym obszarze nie występują obiekty objęte ochroną konserwatorską oraz obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne lub kulturowe, czy archeologiczne. Ponadto na terenie inwestycji oraz w jej najbliższym otoczeniu nie znajdują się obszary przylegające do jezior oraz uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, a także nie występują obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi.

Roślinność w obrębie przedmiotowej działki nie odznacza się dużą różnorodnością, są to głównie rośliny ruderalne i synantropijne, przedstawiciele zbiorowisk roślin charakterystycznych dla terenów rolniczych i zabudowanych. W obrębie budynku mieszkalnego Inwestora występuje zieleń urządzona w postaci trawnika oraz nasadzeń ozdobnych roślin i krzewów. W miejscu lokalizacji planowanej płyty obornikowej nie występują drzewa ani krzewy. W ramach realizacji planowanego przedsięwzięcia usunięta zostanie jedynie niska roślinność naczyniowa, ruderalna i segetalna występująca w miejscu lokalizacji planowanej zabudowy. Teren planowanej inwestycji nie jest wyróżniającym się obszarem pod względem przyrodniczym. W związku z powyższym realizacja inwestycji nie wpłynie na zubożenie siedlisk przyrodniczych cennych gatunków flory i fauny.

 

  • emisji i występowania innych uciążliwości; Na etapie realizacji planowanej inwestycji powstawać będą jedynie ścieki socjalno-bytowe od pracowników budowy. Pracownicy będą mieli zapewniony dostęp do przenośnych sanitariatów z zapewnieniem ich okresowego opróżniania przez specjalistyczną firmę lub zapewniony będzie dostęp do sanitariatów w budynkach Inwestora. Przedsięwzięcie w fazie budowy może oddziaływać na jakość powietrza w związku z zapyleniem o niewielkim, lokalnym zasięgu związanym z pracą lekkiego sprzętu budowlano–montażowego, środków transportu o napędzie spalinowym do wykonania prac realizacyjnych oraz podwyższonej emisji spalin wskutek zwiększonego ruchu pojazdów dowożących niezbędne materiały. Ze względu na czas trwania oraz charakter prac związanych z realizacją inwestycji podczas jej realizacji nie będą występować znaczące presje aerosanitarne oraz ponadnormatywna emisja substancji gazowo-pyłowych do powietrza atmosferycznego. W fazie realizacji przedsięwzięcia przewiduje się wzrost poziomu hałasu, spowodowany  wykonywaniem prac przy użyciu sprzętu mechanicznego, zwiększonym ruchem pojazdów dowożących niezbędne materiały. Wzrost natężenia emisji hałasu ograniczony będzie jedynie do pory dziennej i nie będzie stanowił zagrożenia akustycznego dla terenów chronionych akustycznie. W czasie wykonywania robót związanych z realizacją planowanego przedsięwzięcia będą powstawać odpady głównie w postaci elementów materiałów używanych do budowy. Powstające na etapie realizacji inwestycji odpady będą zbierane selektywnie i magazynowane będą w wyznaczonych do tego miejscach, po czym przekazywane będą uprawnionym podmiotom do odzysku lub unieszkodliwiania.

Funkcjonowanie planowanego przedsięwzięcia będzie źródłem emisji substancji i energii do środowiska w postaci emisji pyłów i gazów do powietrza oraz emisji hałasu. Wody opadowe z płyty obornikowej, przesączające się przez składowany obornik, stanowić będą gnojówkę, która nie stanowi ścieków tylko nawóz naturalny, który będzie magazynowany w szczelnym zbiorniku i jako nawóz naturalny wykorzystywana będzie na gruntach rolnych w celu ich nawożenia. Eksploatacja planowanej płyty obornikowej wiązać się będzie z emisją zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego w wyniku przechowywana i wywozu obornika, jednak nie spowoduje znaczących zmian w warunkach aerosanitarnych analizowanego trenu, z uwagi na funkcjonowanie już na tym terenie gospodarstwa rolnego. Emisja zanieczyszczeń gazowych związków odoroczynnych będzie wyczuwalna, lecz nie będzie powodowała przekroczeń dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń gazowych w powietrzu w otoczeniu planowanej pyty obornikowej. Klimat akustyczny w środowisku w związku z eksploatacją planowanego przedsięwzięcia kształtowany będzie przez pracę maszyn rolniczych transportujących nawozy naturalne. Podwyższonej emisji hałasu do środowiska należy się spodziewać w porze dziennej, gdyż w tym czasie będą dokonywane wszystkie podstawowe procesy związane z chowem bydła, ruch kołowy pojazdów na terenie gospodarstwa. Ocenia się, że eksploatacja planowanego przedsięwzięcia z uwagi na jego zakres i charakter nie spowoduje przekroczeń poziomu dopuszczalnego hałasu dla terenów chronionych akustycznie, innych niż należące do Inwestora. Przedsięwzięcie nie będzie stwarzać ryzyka ponadnormatywnego oddziaływania na środowisko w zakresie kształtowania klimatu akustycznego.

  • ryzyka wystąpienia poważnej awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej;     Ocena ryzyka wystąpienia poważnej awarii

Planowana inwestycja nie jest związana z magazynowaniem i stosowaniem substancji niebezpiecznych mogących powodować ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Planowany obiekt nie należy do obiektów stwarzających wysokie zagrożenie wystąpienia poważnych awarii. Jednak pomimo zastosowanych zabezpieczeń mogą wystąpić sytuacje trudne. W wyniku ewentualnej awarii, powodowanej zdarzeniami losowymi może nastąpić uwolnienie do środowiska substancji stwarzających pewne zagrożenia. Do zagrożeń środowiskowych o charakterze awaryjnym zaliczyć możemy te, które występują m.in. na skutek: celowego działania mającego na celu spowodowanie wybuchu lub pożaru, nieprzewidywalnych zjawisk meteorologicznych i innych nieprzewidzianych zdarzeń,rozszczelnienia wewnętrznej sieci kanalizacyjnej lub gazowej, kolizji motoryzacyjnych. W celu minimalizacji skutków ww. zagrożeń kluczowym zagadnieniem jest szybkość interwencji i prawidłowa organizacja działań. Projektowane obiekty nie stwarzają zagrożenia powstania wybuchu lub pożaru ponadto przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej i BHP powinno zagwarantować bezpieczeństwo funkcjonowania obiektów budowlanych.

Ocena ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej

Stabilność sejsmiczna terenu, na którym planuje się realizację przedmiotowego przedsięwzięcia oraz spełnianie wymogów prawa budowlanego podczas realizacji przedsięwzięcia decyduje o minimalizacji ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej. Projektowane rozwiązania konstrukcyjne będą spełniać niezbędne wymagania architektoniczne i budowlane zapewniające bezpieczeństwo użytkowania projektowanych obiektów. Przedsięwzięcie będzie realizowane przy zastosowaniu materiałów zapewniających trwałość i bezpieczeństwo ich użytkowania. Zastosowane rozwiązania projektowe uwzględniają charakterystyczne dla przedmiotowego terenu warunki klimatyczne i hydrogeologiczne. Powyższe rozwiązania mają na celu minimalizacjęryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej.

Ocena ryzyka wystąpienia katastrofy naturalnej

Przedmiotowy teren nie jest szczególnie zagrożony wystąpieniem katastrof naturalnych. Rozwiązania projektowe stosowane w gospodarstwie uwzględniają charakterystyczne dla tego terenu warunki klimatyczne, geotechniczne
i hydrogeologiczne i mają na celu minimalizację skutków wystąpienie potencjalnych niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, w tym także katastrof naturalnych.

  • przewidywanych ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów oraz ich wpływu na środowisko;

Rodzaje, ilości i sposoby postępowania z odpadami powstającymi w fazie realizacji planowanego przedsięwzięcia

W fazie realizacji inwestycji będą powstawać głównie odpady w postaci elementów materiałów używanych do budowy. Odpady te będą zbierane selektywnie i magazynowane w wyznaczonych, uporządkowanych i odpowiednio zabezpieczonych miejscach tymczasowego gromadzenia odpadów, w sposób, który zabezpieczy przed pyleniem, rozwiewaniem odpadów oraz zanieczyszczeniem środowiska gruntowo wodnego. Odpady będą zbierane selektywnie i w miarę możliwości używane ponownie do budowy, a po stwierdzeniu ich nieprzydatności do dalszych prac budowlanych przekazywane będą odbiorcom posiadającym stosowne uprawnienia do odzysku lub unieszkodliwiania tych odpadów. Prace ziemne będą wiązać się z wykopami w miejscu lokalizacji projektowanej płyty i zbiornika na gnojówkę. Planuje się wykorzystanie wydobytych mas ziemnych na terenie inwestycji w celu niwelacji terenu. Na terenie budowy mogą powstawać również w mniejszych ilościach zmieszane odpady komunalne, wytwarzane przez pracowników budowy. Wytwarzane odpady komunalne, gromadzone będą do czasu ich odbioru przez specjalistyczne służby, w miejscach wyznaczonych do tego celu, w przystosowanych pojemnikach, w sposób planowany i zorganizowany.

 

Na etapie realizacji przedsięwzięcia uwzględniając Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. 2020 poz. 10) mogą powstawać następujące rodzaje odpadów:

  • opakowania z tworzyw sztucznych,
  • opakowania z metali,
  • drewno,
  • żelazo i stal,
  • zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż wymienione w 17 09 01, 17 09 02 i 17 09 03,
  • niesegregowane, zmieszane odpady komunalne.

 

Rodzaje, ilości i sposoby postępowania z odpadami powstającymi w fazie eksploatacji planowanego przedsięwzięcia

Funkcjonowanie planowanej płyty obornikowej wiązać się będzie z powstawaniem odpadów jedynie w związku z prowadzeniem prac konserwacyjnych i naprawczych. Obornik i gnojówka będą wykorzystywane rolniczo, nie będą przekazywana do termicznego przekształcania ani do wykorzystania w zakładzie produkującym biogaz lub w kompostowni. W związku z tym nie kwalifikuje się ich jako odpad.

Rodzaje odpadów powstających w związku z funkcjonowaniem planowanego przedsięwzięcia:

  • sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB),
  • sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02.

Powstające odpady będą magazynowane selektywnie i przekazywane będą uprawnionym podmiotom w celu ich odzysku lub unieszkodliwiania.

Rodzaje, ilości i sposoby postępowania z odpadami powstającymi w fazie likwidacji planowanego przedsięwzięcia

W przypadku zakończenia działalności przedmiotowego gospodarstwa obiekty budowlane i infrastruktura techniczna nie będzie likwidowana ze względu na możliwość ich wykorzystania do prowadzenia innej działalności lub odsprzedania. Rodzaje i ilości odpadów wytwarzanych w fazie likwidacji przedsięwzięcia będą zbliżone do fazy realizacji przedsięwzięcia.

Wszystkie wytwarzane na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia odpady będą zagospodarowywane w sposób zgodny z zapisami ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1587, z późn. zm.).

 

  • zagrożenie dla zdrowia ludzi, w tym wynikające z emisji oraz ochrona interesów osób trzecich,

Planowane przedsięwzięcie nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi. Po zastosowaniu przewidywanych przez Inwestora rozwiązań technicznych i technologicznych oraz przy właściwej eksploatacji obiektów, przedsięwzięcie nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko oraz ludzi. Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć mogących pogorszyć stan środowiska, jednak zastosowanie rozwiązań oraz zasad chroniących środowisko zminimalizuje jego negatywne oddziaływania. Zastosowane rozwiązania chroniące środowisko będą decydować o braku przekroczeń standardów jakości środowiska poza granicami terenu, do którego Inwestor posiada tytuł prawny.

  1. Usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym i planowanym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Analizowany obszar inwestycji wykorzystywany jest rolniczo, zatem funkcjonowanie planowanego przedsięwzięcia nie zmieni dotychczasowego sposobu użytkowania terenów, na które przedsięwzięcie będzie oddziaływać w zakresie stosowania nawozów naturalnych wytwarzanych w gospodarstwie Inwestora do nawożenia gruntów rolnych. W związku z powyższym nie zmieni się znacząco oddziaływanie na środowisko w stosunku do dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej. Dotychczas stosowano nawożenie gruntów rolnych na przedmiotowym terenie.

Zgodnie z podziałem dokonanym w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w obszarze jednolitych części wód powierzchniowych o nazwie Sona do Dopływu spod Kraszewa. Realizacja planowanej inwestycji, poprzez przyjęte rozwiązania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i rozwiązania techniczno-technologiczne ograniczające oddziaływanie na środowisko gruntowo-wodne nie wpłynie na pogorszenie stanu ekologicznego JCWP znajdujących się w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia.

Zgodnie z podziałem dokonanym w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w obszarze jednolitej części wód podziemnych oznaczonym kodem europejskim PLG200049. Realizacja planowanej inwestycji nie wpłynie na pogorszenie stanu jakościowego i ilościowego wód podziemnych, a więc nie wpłynie negatywnie na osiągnięcie celów środowiskowych przyjętych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, określonych dla wód podziemnych.

Przy przyjętych założeniach technicznych i technologicznych w fazie budowy i eksploatacji planowana inwestycja nie będzie znacząco negatywnie wpływać na środowisko gruntowo-wodne, wody podziemne i powierzchniowe, zatem nie powinna również utrudniać osiągnięcia celów środowiskowych przyjętych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły.

Teren planowanej inwestycji nie jest wyróżniającym się obszarem pod względem przyrodniczym, realizacja inwestycji nie wpłynie zatem na zubożenie siedlisk przyrodniczych cennych gatunków flory i fauny. Przedsięwzięcie nie będzie realizowane w granicach obszarów chronionych na podstawie przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2024 poz. 1478), w tym w granicach Obszarów Natura 2000 wyznaczonych na podstawie "Dyrektywy Siedliskowej" w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz wyznaczonych na podstawie „Dyrektywy Ptasiej” w sprawie ochrony dzikich ptaków. Teren przedsięwzięcia nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie podlega ochronie konserwatorskiej. W sąsiedztwie lub bezpośrednim zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują dobra kultury poddane szczególnej ochronie na mocy prawa.

Najbliżej terenu planowanego przedsięwzięcia znajdują się:

  • pomnik przyrody - grupa drzew oddalony o około 1,2 km w kierunku północno-wschodnim od terenu planowanego przedsięwzięcia,
  • Krośnicko-Kosmowski Obszar Chronionego Krajobrazu oddalony o około 3,2 km w kierunku północno-zachodnim od terenu planowanego przedsięwzięcia,
  • Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Dolina Rzeki Łydyni, oddalony o około 4,4 km w kierunku zachodnim od terenu planowanego przedsięwzięcia.

Zakres i rozmiar planowanego przedsięwzięcia oraz przyjęte rozwiązania techniczno-technologiczne i organizacyjne decydują o braku znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko, w tym na obszary chronione oraz o braku zagrożenia pogorszeniem stanu siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków roślin oraz zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszary chronione.

Teren planowanego przedsięwzięcia nie znajduje się w granicach korytarzy ekologicznych. Realizacja planowanego przedsięwzięcie nie spowoduje rozdrobnienia
i odizolowania siedlisk roślin, zwierząt lub grzybów. Uwarunkowania lokalizacyjne terenu planowanego przedsięwzięcia zapewniają możliwość migracji organizmów między poszczególnymi ich siedliskami.

  1. Rodzaj, cechy i skala możliwego oddziaływania przedsięwzięcia

W celu zapobiegania i ograniczania negatywnych oddziaływań na środowisko, Inwestor przewiduje wdrożenie odpowiednich technologii i zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, po których zastosowaniu oraz przy właściwej eksploatacji obiektów, przedsięwzięcie nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko oraz ludzi. Zastosowane rozwiązania chroniące środowisko nie spowoduje przekroczenia standardów jakości środowiska poza granicami terenu, do którego Inwestor posiada tytuł prawny. Uwzględniając powyższe uwarunkowania lokalizacyjne, nie stwierdza się kolizji planowanego przedsięwzięcia z zasobami przyrodniczymi. Analizowany obszar wykorzystywany jest rolniczo, zatem funkcjonowanie planowanego przedsięwzięcia nie zmieni dotychczasowego sposobu użytkowania terenów. W związku z powyższym nie zmieni się też znacząco oddziaływanie na środowisko w stosunku do dotychczas prowadzonej tu działalności gospodarczej. Przy przyjętych założeniach technicznych i technologicznych
w fazie budowy i eksploatacji planowana inwestycja nie będzie znacząco negatywnie wpływać na środowisko gruntowo-wodne, wody podziemne i powierzchniowe, zatem nie powinna również utrudniać osiągnięcia celów środowiskowych przyjętych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły. Planowane przedsięwzięcie znajduje się w odległości ponad 170 km od granicy kraju. W związku z tym wyklucza się możliwość transgranicznego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko. W odniesieniu do realizacji przedmiotowej inwestycji uwzględniając uwarunkowania środowiskowe, ekonomiczne, lokalizacyjne i inne, można rozważać następujące warianty realizacji planowanego przedsięwzięcia - racjonalny wariant alternatywny: wariant zerowy polegający na zaniechaniu realizacji planowanego przedsięwzięcia oraz  wariant proponowany przez Inwestora, czyli rozbudowa gospodarstwa o płytę obornikową i zbiornik na gnojówkę. Brak realizacji planowanego przedsięwzięcia, czyli pozostawienie istniejącego gospodarstwa bez zmian, uniemożliwi poprawę warunków funkcjonowania gospodarstwa Inwestora. Uwzględniając wielkość stada, warunki ekonomiczne gospodarstwa, dobrostan zwierząt oraz komfort i bezpieczeństwo pracy najbardziej racjonalnym wariantem jest wariant proponowany przez Inwestora, polegający  na rozbudowie istniejącego gospodarstwa rolnego o płytę obornikową ze zbiornikiem na gnojówkę. Planowane przedsięwzięcie ma na celu usprawnienie procesu produkcyjnego w gospodarstwie poprzez możliwość wywozu obornika z obiektów inwentarskich i jego magazynowanie na płycie w dowolnym czasie, wynikającym z potrzeb technologicznych gospodarstwa, a nie uzależnionym od terminów dopuszczających stosowanie nawozów naturalnych na polach. Zaproponowany przez Inwestora wariant realizacji przedsięwzięcia w wybranej lokalizacji, organizacji i technologii będzie zgodny z obowiązującymi przepisami weterynaryjnymi oraz w zakresie ochrony środowiska i z lokalnymi uwarunkowaniami lokalizacyjnymi. Planowane przedsięwzięcie, jak każde inne wiąże się z określonymi emisjami do środowiska, które jednak poprzez dobór odpowiednich rozwiązań technicznych i technologicznych można zminimalizować do poziomów bezpiecznych dla ludzi i środowiska. Wariant przedstawiony przez Inwestora jest jednocześnie wariantem najbardziej racjonalnym, gdyż zakłada wprowadzenie rozwiązań pozwalających na ograniczenie nakładów pracy w gospodarstwie za pomocą technologii powszechnie stosowanej w tego typu obiektach, zgodnej z wymogami przepisów unijnych i krajowych.  Po rozpatrzeniu zgromadzonej dokumentacji w przedmiotowej sprawie oraz w oparciu o powołane na wstępie przepisy ustawy orzeczono jak w sentencji decyzji.

Pouczenie

  1. Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczegow Ciechanowie, za pośrednictwem Wójta Gminy Opinogóra Górna, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.
  2. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu (art. 130 § 1 k.p.a.).
  3. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji (art. 130 § 2 k.p.a.).
  4. Decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron lub jeżeli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania (art. 130 § 4 k.p.a.).
  5. Zgodnie z treścią art. 127a ustawy Kodeks postępowania administracyjnego

§ 1. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.

§ 2. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. W przypadku złożenia przez stronę oświadczenia
o zrzeczeniu się prawa do odwołania od decyzji (określonego w § 2) nie przysługuje prawo do odwołania się ani skargi do sądu administracyjnego.

 

Załączniki:

Załącznik nr 1: Charakterystyka przedsięwzięcia.

 

Otrzymują:

  1.  
  2. Strony postępowania – zawiadomienie w trybie art. 49 k.p.a.

 

Do wiadomości:

  1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie,
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie,
  3. Państwowe Gospodarstwo Wodne

 Wody Polskie Zarząd Zlewni w Ciechanowie.

 

Zamieszczono:
Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej.

Zamieszczono (obwieszczenie):

  1. Tablica ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej,
  2. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej,
  3. Tablica ogłoszeń sołectwa Zygmuntowo.

 

 

 

                                                                                                                       Z up. Wójta
                                                                                                             /-/ Alicja Stryczniewicz
                                                                                               
Kierownik Referatu Infrastruktury,
                                                                                         Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa
                                                                                                             i Ochrony Środowiska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wójt Gminy Opinogóra Górna

       ul. Z. Krasińskiego 4

   06-406 Opinogóra Górna

 

 

 

Załącznik nr 1 do Decyzji Wójta Gminy Opinogóra Górna
znak: RIOŚ.R.6220.16.2024 z dnia 6 grudnia 2024 r.

 

Planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie istniejącego gospodarstwa rolnego położonego na działce nr ew. 104 obręb Zygmuntowo, gmina Opinogóra Górna, powiat ciechanowski, województwo mazowieckie o płytę obornikową o wymiarach około
20 m x 40 m ze zbiornikiem na gnojówkę o pojemności około 300 m2. Wnioskodawca prowadzi obecnie gospodarstwo rolne o łącznej obsadzie zwierząt około 208,3 DJP, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza w gospodarstwie rolnym – handel bydłem oraz indywidualne gospodarstwo rolne – chów bydła. Realizacja planowanego przedsięwzięcia nie spowoduje zwiększenia obsady zwierząt w gospodarstwie Wnioskodawcy, ale służyć będzie jego obsłudze. Wymagana pojemność zbiorników i powierzchnia miejsc do przechowywania nawozów naturalnych zostały wyliczone zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu". Zgodnie z ww. rozporządzeniem dla liczby zwierząt
w przedmiotowym gospodarstwie rolnym  wymagana pojemność płyty obornikowej powinna wynosić nie mniej niż 437,43 m3 a jej powierzchnia nie mniej niż 364,5 m2. Zgodnie z ww. rozporządzeniem dla przedmiotowej inwestycji zbiornik na gnojówkę powinien mieć objętość nie mniejszą niż 291,62 m3. Wnioskodawca planuje wybudowanie płyty obornikowej
o wymiarach około 20 m x 40 m ze zbiornikiem na gnojówkę o pojemności około 300 m2.
W związku z powyższym będą to obiekty wystarczające do przetrzymywania przez wymagany okres czasu nawozów naturalnych, pochodzących z prowadzonego gospodarstwa rolnego. Przedsięwzięcie będzie realizowane w technologii powszechnie stosowanej w tego rodzaju obiektach, gwarantującej pełną ochronę przed przenikaniem zanieczyszczeń do gleby, ziemi, wód powierzchniowych i podziemnych. Powstające w gospodarstwie Inwestora nawozy naturalne będą gromadzone na płycie obornikowej oraz w zbiorniku na gnojówkę. Nawozy naturalne będą wykorzystywane do nawożenia pól uprawnych i pastwisk Wnioskodawcy.                                                                                                                                  Planowana płyta obornikowa i zbiornik na gnojówkę wykonane zostaną w konstrukcji żelbetowej. Będą to obiekty szczelne, zabezpieczone przez zastosowanie izolacji w postaci specjalnych powłok np. epoksydowych, bitumicznych oraz sznurów dylatacyjnych i taśm uszczelniających w miejscach dylatacji.

     Z up. Wójta
            Alicja Stryczniewicz
   
Kierownik Referatu Infrastruktury,
Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa
              i Ochrony Środowiska

 

 

 


Wójt Gminy Opinogóra Górna

       ul. Z. Krasińskiego 4

   06-406 Opinogóra Górna

Obwieszczenie Nr RIOŚ.R.6220.16.2024
WÓJTA GMINY OPINOGÓRA GÓRNA

z dnia 30 października 2024 r.

w sprawie zakończenia postępowania dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 10 § 1 oraz art. 49 i art. 81 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) zwanej dalej k.p.a. Wójt Gminy Opinogóra Górna zawiadamia o zakończeniu postępowanie dowodowego w sprawie  wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla  przedsięwzięcia polegającego: na rozbudowie istniejącego gospodarstwa rolnego położonego na działce nr ew. 104 w miejscowości Zygmuntowo, gmina Opinogóra Górna, powiat ciechanowski, województwo mazowieckie o płytę obornikową ze zbiornikiem na gnojówkę. Z aktami sprawy  można zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej ul. Z. Krasińskiego 4, 06-406 Opinogóra Górna, w pokoju nr 6, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 oraz wypowiedzieć się co do zebranych dowodów i materiałów, jak również wnieść ewentualne wnioski i uwagi w powyższej sprawie w terminie 7 dni od daty doręczenia zawiadomienia. W powyższej sprawie liczba stron przekracza 10, zatem zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), stosuje się art. 49 k.p.a. Niniejsze obwieszczenie zostaje podane do wiadomości przez zamieszczenie na stronie Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowości, w której realizowana będzie inwestycja.

Zgodnie z art. 49 § 2 k.p.a. obwieszczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia, w którym nastąpiło publiczne obwieszczenie.

Data publicznego obwieszczenia: 30.10.2024 r.

Otrzymuje:

1.  Inwestor.

2. Pozostałe strony postępowania zawiadamiane w trybie art. 49 k.p.a.


                                                                                                                               Wójt Gminy

                                                                                                                              /-/ mgr inż. Piotr Czyżyk

 


Wójt Gminy Opinogóra Górna
ul. Z. Krasińskiego 4
06-406 Opinogóra Górna

Opinogóra Górna, 22 października 2024 r.

RIOŚ.R.6220.11.2024

Decyzja o zmianie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

zgody na realizację przedsięwzięcia

Na podstawie art. 104 i art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) zwanej dalej k.p.a. w związku z art. 87  oraz art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 73 ust. 1, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), zwanej dalej ustawą ooś, a także § 3 ust. 1 pkt 56 lit. b oraz pkt 58 lit b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839, z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Inwestora BOK Poland Sp. z o.o. ul. Książęca 19/3, 00-498 Warszawa z dnia 21 czerwca 2024 r. (data wpływu do Urzędu 26 czerwca2024 r.), działającego przez pełnomocnika, Członka Zarządu APA Via Sp. z o.o.

w sprawie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez Wójta Gminy Opinogóra Górna znak: RIOŚ.R.6220.6.2020 z dnia 8 styczna 2021 r. dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na „budowie obiektu handlowego wolnostojącego, jednopiętrowego, niepodpiwniczonego, przy istniejącym Centrum Handlowym MMG Centers Ciechanów na działkach o nr ew. 264/6 i 264/7 obręb Władysławowo, gmina Opinogóra Górna” w zakresie zmiany nazwy zadania inwestycyjnego na „budowa budynku handlowego oraz budowa budynku usługowo-gastronomicznego typu Drive-thru wraz z niezbędną infrastrukturą przy Centrum Handlowym MMG Centers Ciechanów na działkach o nr ew. 264/6 i 264/7 obręb Władysławowo, gmina Opinogóra Górna” oraz zmiany zakresu i charakterystyki planowanej inwestycji, po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Ciechanowie oraz niewydaniu opinii przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie, które zgodnie z art. 78 ust. 4 ustawy ooś traktuje się jako brak zastrzeżeń Wójt Gminy Opinogóra Górna:

Pełna treść w załączniku PDF 692.73 KB

 

 

 

 


Wójt Gminy Opinogóra Górna                                               

ul. Z. Krasińskiego 4

06-406 Opinogóra Górna

Opinogóra Górna, 22 sierpnia 2024 r.

RIOŚ.R.6220.15.2024

POSTANOWIENIE

Wójt Gminy Opinogóra Górna na podstawie art. 113 § 1, w związku z art. 126 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks  postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) zwanej dalej k.p.a. na wniosek z dnia 19 sierpnia 2024 r. Inwestorów, w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w wydanej w dniu 30 grudnia 2021 r. decyzji znak: RIOŚ.R.6220.2.2020 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie 2 budynków inwentarskich do ściółkowego chowu drobiu - brojlera o obsadzie wynoszącej 40 000 szt./kurnik/cykl i łącznej wydajności 80 000 szt./cykl (320 DJP) oraz 480 000 szt./rok w obrębie fermy drobiu w miejscowości Pokojewo, gmina Opinogóra Górna, w granicy działki 69/8

postanawia

dokonać na wniosek strony sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w wydanej w dniu 30 grudnia 2021 r. decyzji znak: RIOŚ.R.6220.2.2020 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia  polegającego na budowie 2 budynków inwentarskich do ściółkowego chowu drobiu - brojlera o obsadzie wynoszącej 40 000 szt./kurnik/cykl i łącznej wydajności 80 000 szt./cykl (320 DJP) oraz 480 000 szt./rok w obrębie fermy drobiu w miejscowości Pokojewo, gmina Opinogóra Górna, w granicy działki 69/8, w części decyzji stanowiącej charakterystykę przedsięwzięcia, w następujący sposób:

Charakterystyka przedsięwzięcia w części o treści:

„Parametry techniczne (dla jednego kurnika):

- długość 120,0 m;

- szerokość 18,0 m;

- powierzchnia użytkowa (chowu) 2 100,0 m2;

- 2 zbiorniki na gaz płynny o pojemności 6,4 m3 każdy (łącznie 12,8 m3);

- 2 silosy paszowe 35 Mg każdy.”

otrzymuje brzmienie:

„Parametry techniczne wymiarów wewnętrznych powierzchni hodowlanej dla jednego i drugiego kurnika:

- długość: 120,0 m;

- szerokość: 18,0 m;

- powierzchnia użytkowa chowu zwierząt: 2 160,0 m2;

- 2 zbiorniki na gaz płynny o pojemności 6,4 m3 każdy (łącznie 12,8 m3);

- 2 silosy paszowe 35 Mg każdy.”

Uzasadnienie

W dniu 30 grudnia 2021 r. Wójt Gminy Opinogóra Górna wydał decyzję znak: RIOŚ.R.6220.2.2020 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie 2 budynków  inwentarskich do ściółkowego chowu drobiu - brojlera o obsadzie wynoszącej 40 000 szt./kurnik/cykl i łącznej wydajności 80 000 szt./cykl (320 DJP) oraz 480 000 szt./rok w obrębie fermy drobiu w miejscowości Pokojewo, gmina Opinogóra Górna, w granicy działki 69/8.

W dniu 22 lutego 2022 r. Wójt Gminy Opinogóra Górna wydał decyzję znak: RIOŚ.R.6220.2.2022  przenoszącą za zgodą stron w całości ww. decyzję na rzecz Inwestorów. Dnia 19 sierpnia 2024 r.  wpłynął do Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej wniosek Inwestorów w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w wydanej w dniu 30 grudnia 2021 r. decyzji znak: RIOŚ.R.6220.2.2020 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Zgodnie z art. 113 § 1,  w związku z art. 126 k.p.a. organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądnie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjach. W omawianej sprawie sprostowanie zapisów nastąpiło na wniosek strony.

Wobec powyższego Wójt Gminy Opinogóra Górna postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 113 § 3 k.p.a. służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie, za pośrednictwem Wójta Gminy Opinogóra Górna, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Przed upływem biegu terminu do wniesienia zażalenia strona może zrzec się prawa do wniesienia zażalenia wobec organu administracji publicznej, który wydał postanowienie.

Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia zażalenia przez ostatnią ze stron postępowania, postanowienie staje się ostateczne i prawomocne.

 

  Wójt
/-/ mgr inż. Piotr Czyżyk

 Otrzymują:

  1. Inwestor
  2. Inwestor
  3. Strony postępowania zawiadamiane zgodnie z art. 49 k.p.a.

Do wiadomości:

1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie,

2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie,

3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.


Wójt Gminy Opinogóra Górna                                               

ul. Z. Krasińskiego 4

06-406 Opinogóra Górna

Opinogóra Górna, 20 sierpnia 2024 r.

RIOŚ.R.6220.14.2024

 

 

POSTANOWIENIE


Wójt Gminy Opinogóra Górna na podstawie art. 113 § 1, w związku z art. 126 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks  postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) zwanej dalej k.p.a. w związku z wnioskiem Inwestora, w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w wydanej w dniu 9 października 2023 r. decyzji znak: RIOŚ.R.6220.1.2023 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie budynku inwentarskiego obory dla obsady 130 DJP” na działce  nr ew. 1/7 obręb Pokojewo, gmina Opinogóra Górna.

postanawia

dokonać na wniosek strony sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w wydanej w dniu 9 października 2023 r. decyzji znak: RIOŚ.R.6220.1.2023 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie budynku inwentarskiego obory dla obsady 130 DJP” na działce nr ew. 1/7 obręb Pokojewo, gmina Opinogóra Górna w części ww. decyzji dot. rodzaju i charakterystyki przedsięwzięcia i jego wpływu na środowisko oraz w Załączniku nr 1 do ww. decyzji, stanowiącym charakterystykę przedsięwzięcia, w następujący sposób:

Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia i jego wpływ na środowisko w części o treści o brzmieniu:

„W ramach inwestycji planuje się budowę budynku obory o obsadzie łącznej 130 DJP, bezodpływowego zbiornika na  ścieki socjalno-bytowe o pojemności 10 m3, bezodpływowego zbiornika z ścieki z mycia hali udojowej o pojemności 10 m3, silosu przejazdowego przegrodzonego na dwie części z czterema zbiornikami z kręgów betonowych na odcieki kiszonkowe, zbiornika na gnojowicę o pojemności około 1 980,0 m3, terenów utwardzonych, infrastruktury technicznej.”

otrzymuje brzmienie:

„W ramach inwestycji planuje się budowę budynku obory o obsadzie łącznej 130 DJP, bezodpływowego zbiornika na  ścieki socjalno-bytowe o pojemności 10 m3, bezodpływowego zbiornika z ścieki z mycia hali udojowej o pojemności 10 m3, silosu przejazdowego przegrodzonego na dwie części z czterema zbiornikami z kręgów betonowych na odcieki kiszonkowe, zbiornika na gnojowicę o pojemności do 1 980,0 m3, terenów utwardzonych, infrastruktury technicznej.”

Załącznik Nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – charakterystyka przedsięwzięcia w części dotyczącej treści o brzmieniu:

„W ramach realizacji planowanego przedsięwzięcia powstaną:

  • obiekt inwentarski – obora na krowy o obsadzie 130 DJP,
  • infrastruktura towarzysząca:

- bezodpływowy zbiornik na ścieki socjalno-bytowe o pojemności 10 m3,

- bezodpływowy zbiornik na ścieki z mycia hali udojowej o pojemności 10 m3,

- silos przejazdowy, przegrodzony na dwie części z czterema zbiornikami z kręgów betonowych na odcieki kiszonkowe,

- zbiornik na gnojowicę o pojemności około 1980 m3,

- tereny utwardzone,

- infrastruktura techniczna m.in. instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacjeoświetlenia, instalacje urządzeń technologicznych.”

otrzymuje brzmienie:

„W ramach realizacji planowanego przedsięwzięcia powstaną:

  • obiekt inwentarski – obora na krowy o obsadzie 130 DJP,
  • infrastruktura towarzysząca:

- bezodpływowy zbiornik na ścieki socjalno-bytowe o pojemności 10 m3,

- bezodpływowy zbiornik na ścieki z mycia hali udojowej o pojemności 10 m3,

- silos przejazdowy, przegrodzony na dwie części z czterema zbiornikami z kręgów betonowych na odcieki kiszonkowe,

- zbiornik na gnojowicę o pojemności do1980 m3,

- tereny utwardzone,

- infrastruktura techniczna m.in. instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacjeoświetlenia, instalacje urządzeń technologicznych.”

 

Uzasadnienie

W dniu 9 października  2023 r. Wójt Gminy Opinogóra Górna wydał decyzję znak: RIOŚ.R.6220.1.2023 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie budynku inwentarskiego obory dla obsady 130 DJP” na działce nr ew. 1/7 obręb Pokojewo, gmina Opinogóra Górna. W dniu 6 lutego 2024 r. Wójt Gminy Opinogóra Górna wydał decyzję znak: RIOŚ.R.6220.4.2024  przenoszącą za zgodą stron w całości ww. decyzję na rzecz Wnioskodawcy. Dnia 12 sierpnia 2024 r.  wpłynął do Urzędu Gminy
w Opinogórze Górnej wniosek Inwestora o sprostowanie zapisu w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach znak: RIOŚ.R.6220.1.2023 z dnia 9 października 2023 r. w części Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia i jego wpływ na środowisko oraz w Załączniku nr 1 do Decyzji Wójta Gminy Opinogóra Górna RIOŚ.R.6220.1.2023 z dnia 09.10.2023 r. Zgodnie z art. 113 § 1,  w związku z art. 126 k.p.a. organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądnie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjach. W omawianej sprawie sprostowanie zapisów nastąpiło na wniosek strony.

Wobec powyższego Wójt Gminy Opinogóra Górna postanowił jak w rozstrzygnięciu.

 

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 113 § 1 k.p.a. służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie, za pośrednictwem Wójta Gminy Opinogóra Górna, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Przed upływem biegu terminu do wniesienia zażalenia strona może zrzec się prawa do wniesienia zażalenia wobec organu administracji publicznej, który wydał postanowienie.

Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia zażalenia przez ostatnią ze stron postępowania, postanowienie staje się ostateczne i prawomocne.

 

                                                                                   Wójt  Gminy

                                                                                     /-/ mgr inż. Piotr Czyżyk

 Otrzymują:

1. Inwestor,

2. Strony postępowania według wykazu.

 

Do wiadomości:

1.Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie,

2.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie,

3.Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.


Wójt Gminy Opinogóra Górna                                               

ul. Z. Krasińskiego 4

06-406 Opinogóra Górna

Opinogóra Górna, 22 lipca 2024 r.

RIOŚ.R.6220.13.2024

POSTANOWIENIE

Wójt Gminy Opinogóra Górna na podstawie art. 113 § 1, w związku z art. 126 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks  postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) zwanej dalej k.p.a. w związku z wnioskiem Pełnomocnika Inwestorów, w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w wydanej w dniu 6 listopada 2018 r. decyzji znak: RIOŚ.R.6220.2.2018 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie dwóch budynków tuczarni na rusztach o obsadzie do 57,5 DJP każdy budynek na działce ewidencyjnej  nr 22 obręb Długołęka, gmina Opinogóra Górna

postanawia

dokonać na wniosek strony sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie dwóch budynków tuczarni na rusztach o obsadzie do 57,5 DJP każdy budynek na działce ewidencyjnej  nr 22 obręb Długołęka, gmina Opinogóra Górna w  załączniku do ww. decyzji, stanowiącym charakterystykę przedsięwzięcia, w następujący sposób:

Załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – charakterystyka przedsięwzięcia w części dotyczącej treści o brzmieniu:

„Do nowo powstałych tuczarni zostanie przeniesiona dotychczasowa hodowla 320 szt. tuczników (44,8 DJP) z istniejącego budynku inwentarskiego. Łączna obsada po rozbudowie o nowe obiekty wyniesie 159,8 DJP. Budynek po istniejącej chlewni zostanie przebudowany i przeznaczony na magazyn sprzętu.”

otrzymuje brzmienie:

„Maksymalna obsada nowopowstałych tuczarni na działce nr 22 wyniesie 115 DJP (57,5 DJP każdy budynek).”

Uzasadnienie

W dniu 6 listopada 2018 r. Wójt Gminy Opinogóra Górna wydał decyzję znak: RIOŚ.R.6220.2.2018 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie dwóch budynków tuczarni na rusztach o obsadzie do 57,5 DJP każdy budynek na działce ewidencyjnej  nr 22 obręb Długołęka, gmina Opinogóra Górna. W dniu 16 lipca 2024 r. wpłynął do Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej wniosek  Pełnomocnika Inwestorów o sprostowanie zapisu w załączniku do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – charakterystyka przedsięwzięcia. Zgodnie z art. 113 § 1,  w związku z art. 126 k.p.a. organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądnie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjach. W omawianej sprawie sprostowanie zapisów nastąpiło na wniosek strony.

Wobec powyższego Wójt Gminy Opinogóra Górna postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 113 § 1 k.p.a. służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie, za pośrednictwem Wójta Gminy Opinogóra Górna, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Przed upływem biegu terminu do wniesienia zażalenia strona może zrzec się prawa do wniesienia zażalenia wobec organu administracji publicznej, który wydał postanowienie.

Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia zażalenia przez ostatnią ze stron postępowania, postanowienie staje się ostateczne i prawomocne.

 

     Z up. WÓJTA           

/-/ mgr inż. Beata Golasińska

Sekretarz Gminy 

   Otrzymują:

1. Pełnomocnik Inwestorów,

2. Strony postępowania zawiadamiane w trybie art. 49 k.p.a.

Do wiadomości:

1.Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie,

2.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie,

3.Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

 


Wójt Gminy Opinogóra Górna 
 ul. Z. Krasińskiego 4
 06-406 Opinogóra Górna

Opinogóra Górna, 3 kwietnia 2024 r.

RIOŚ.R.6220.1.2024

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

zgody na realizację przedsięwzięcia

            Na podstawie art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 i art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą ooś, a także § 3 ust. 1 pkt 104a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839, z późn. zm.) oraz na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775, z późn. zm.), zwanego dalej k.p.a. po rozpatrzeniu wniosku Inwestora z dnia 5 stycznia 2024 r. (data wpływu do Urzędu 9 stycznia 2024 r.) w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie obory o obsadzie 93 DJP w systemie chowu bezściełowego, z podrusztowym zbiornikiem na gnojowicę o V=1400 m3 na działce o nr ew. 34/2 położonej w miejscowości Kąty gm. Opinogóra Górna” oraz po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Ciechanowie

orzekam, co następuje:

  • Stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.
  • Określam istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji oraz eksploatacji przedsięwzięcia:
  1. Prace budowlane powinny być wykonywane i nadzorowane przez osoby do tego uprawnione oraz posiadające odpowiednie kwalifikacje.
  2. Przed przystąpieniem do prac dokonać oględzin terenu pod kątem wystąpienia gatunków chronionych a także analizy przepisów z zakresu ochrony środowiska.
  3. Podczas prowadzenia prac ziemnych, teren budowy oraz wykopów należy kontrolować pod względem obecności zwierząt. Wykopy należy kontrolować codziennie do czasu wykonania nowej nawierzchni. W przypadku stwierdzenia zwierząt, umożliwić im ucieczkę z terenu budowy lub przenieść je poza obszar objęty inwestycją do innych siedlisk.
  4. Prace związane z realizacją przedsięwzięcia prowadzić w sposób niezagrażający środowisku gruntowo-wodnemu m.in. poprzez użycie sprzętu będącego w dobrym stanie technicznym, odpowiednią organizację prac budowlanych, magazynowanie materiałów i surowców niezbędnych do prowadzenia robót w sposób bezpieczny dla środowiska gruntowo-wodnego.
  5. Tankowanie maszyn i pojazdów wykorzystywanych podczas realizacji inwestycji prowadzić poza terenem inwestycyjnym na stacjach paliw, serwisowanie ww. sprzętu wykonywać np. w warsztatach naprawczych, uzupełnianie paliwa
    w drobnym sprzęcie budowalnym i usuwanie drobnych usterek w ww. sprzęcie prowadzić w miejscach do tego wcześniej przygotowanych (utwardzonych i uszczelnionych) na terenie zaplecza budowy i wyposażonych w materiały sorpcyjne do usuwania ewentualnych rozlewów substancji ropopochodnych.
  6. Teren inwestycji wyposażyć w materiały sorpcyjne umożliwiające szybkie usunięcie ewentualnych wycieków paliw.
  7. W sytuacjach awaryjnych, takich jak np. wyciek paliwa, podjąć natychmiastowe działania w celu usunięcia awarii oraz usunięcia zanieczyszczonego gruntu, zanieczyszczony grunt należy przekazać podmiotom uprawnionym do jego transportu i rekultywacji lub unieszkodliwienia.
  8. Zaplecza budowy nie lokalizować w pobliżu zabudowy mieszkaniowej i terenów leśnych.
  9. Prace ziemne w zakresie wymiany gruntu ograniczyć do niezbędnego minimum prowadzić w sposób nienaruszający stosunków gruntowo-wodnych,
    a w szczególności ograniczający ingerencję w warstwy wodonośne.
  10. Prace ziemne prowadzić bez konieczności prowadzenia prac odwodnieniowych a w przypadku stwierdzenia takiej konieczności odwodnienia wykopów, prace odwodnieniowe prowadzić bez konieczności trwałego obniżania poziomu wód gruntowych w technologii igłofiltrów, do minimum ograniczyć czas odwadniania wykopów oraz ograniczyć wpływ wyżej wymienionych prac do terenu inwestycyjnego.
  11. Wodę z ewentualnego odwodnienia w celu usunięcia wszelkich zawiesin oczyszczać w odstojnikach i wywozić beczkowozem do oczyszczalni ścieków lub odprowadzać do gruntu w granicach działki inwestycyjnej w sposób niepowodujący zalewania terenów sąsiednich oraz nie zmieniając stanu wody w gruncie, a zwłaszcza kierunku i natężenia wód.
  12. W przypadku wystąpienia kolizji inwestycji z podziemną siecią drenarską, należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wykonanie, odbudowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, rozbiórkę lub likwidację tych urządzeń zgodnie
    z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r., poz. 1478 z późn. zm.).
  13. Na etapie realizacji inwestycji wodę dowozić z zewnątrz w kanistrach, na etapie eksploatacji wodę do celów technologicznych, socjalnych i porządkowych tak jak obecnie pobierać z istniejącego przyłącza gminnej sieci wodociągowej za zgodą gestora sieci, do pojenia zwierząt zastosować poidła wywrotowe z zaworem jednostronnym, zabezpieczającym przed niekontrolowanym rozlewaniem wody w dobrym stanie technicznym, aby ograniczyć straty zużywanej wody.
  14. Powstające podczas realizacji inwestycji ścieki socjalno-bytowe odprowadzać do przenośnych sanitariatów typu TOI-TOI, na etapie eksploatacji odprowadzać do planowanego do wykonania szczelnego zbiornika bezodpływowego po pojemności 10,0 m3 na ścieki bytowe i wywozić do oczyszczalni ścieków.
  15. Pomieszczenie inwentarskie wyposażyć w szczelną posadzkę zabezpieczającą przed przenikaniem zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego.
  16. Mycie obory wykonywać czystą wodą bez dodatków środków myjących
    i dezynfekujących, zastosować środki do dezynfekcji „na sucho” o właściwościach higroskopijnych, zwalczających wirusy, grzyby i bakterie lub przeprowadzać dezynfekcję ekologiczno-biologiczną opartą o efektywne mikroorganizmy potrafiące wyprzeć populację bakterii chorobotwórczych, wodę zużytą podczas mycia obory wraz z resztkami odchodów odprowadzać do podrusztowego zbiornika na gnojowicę o pojemności 1400 m3.
  17. Mycie urządzeń udojowych prowadzić przy użyciu ciepłej wody i środków dezynfekcyjnych biodegradowalnych, wody z mycia odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego o pojemności 10,0 m3 i wywozić do oczyszczalni ścieków.
  18. Powstający podczas hodowli krów nawóz naturalny w postaci gnojowicy gromadzić w szczelnym, betonowym podrusztowym zbiorniku na gnojowicę o pojemności 1400 m3.
  19. Podczas eksploatacji prowadzić kontrolę stanu technicznego konstrukcji i szczelności zbiorników magazynowania ścieków oraz urządzeń im towarzyszących przy każdorazowym opróżnieniu wyżej wymienionych zbiorników oraz sprawdzać konstrukcję i szczelność podłóg w budynkach inwentarskich po każdorazowym zakończeniu cyklu hodowlanego, wyżej wymienione kontrole wykonywać przez fachowców posiadających stosowne uprawnienia w tym zakresie, na bieżąco usuwać wszelkie usterki oraz prowadzić prace konserwatorskie.
  20. Powstające podczas realizacji inwestycji odpady inne niż niebezpieczne gromadzić selektywnie w oznakowanych, atestowanych pojemnikach i kontenerach posadowionych na utwardzonej powierzchni i przekazywać uprawnionym podmiotom do odzysku lub unieszkodliwiania, opady niebezpieczne selektywnie przechowywać w szczelnych pojemnikach do czasu ich przekazania uprawnionym firmom, miejsca składowania wyżej wymienionych odpadów odpowiednio oznakować.
  21. Podczas eksploatacji teren gospodarstwa wyposażyć w worki oraz pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, miejsce gromadzenia odpadów zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich, zgromadzone odpady przekazywać do odbioru wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej.
  22. Zwierzęta padłe do czasu odbioru przez firmę utylizacyjną przechowywać w budynku obory, np. w izolatce na szczelnym podłożu i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i zwierząt.
  23. Zastosować techniki żywienia ograniczające ilość wydalanego azotu i fosforu, system podawania pasz utrzymywać w dobrym stanie technicznym, aby ilość zmarnowanej paszy ograniczyć do minimum.
  24. Powstający na terenie gospodarstwa nawóz naturalny wykorzystywać do nawożenia na gruntach własnych inwestora, o znikomym nachyleniu na terenach wyłącznie równinnych, nawożenie nie prowadzić na gruntach w pobliżu wód powierzchniowych, transport nawozu na użytki rolne prowadzić pojazdami do tego przeznaczonymi i odpowiednio zabezpieczonymi przed przedostaniem się zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego, stosowanie nawozów prowadzić zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r., w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczeń wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz.U. z 2023 r. poz. 244).
  25. Nawozy naturalne przechowywać i wykorzystywać w taki sposób (w odpowiedniej dawce) i w takich terminach, które ograniczają ryzyko przemieszczania się zawartych w nich składników do wód powierzchniowych
    i podziemnych, z uwzględnieniem w przedmiotowym zakresie zapisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.
  26. Wody opadowe i roztopowe z terenu inwestycyjnego odprowadzać w granicach wyżej wymienionego terenu bez zalewania gruntów sąsiednich.
  27. Zapobiegać powstawaniu odpadów.
  28. Gospodarkę odpadami na każdym etapie inwestycji prowadzić zgodnie z przepisami w tym zakresie
  29. W celu ochrony terenów chronionych przed hałasem prace budowlane należy prowadzić w porze dziennej to jest od godziny 6.00 do godziny 22.00.
  30. Prowadzić oszczędne, racjonalne i uzasadnione zużycie wody na wszystkich etapach przedsięwzięcia.
  31. Nie dopuszczać do pogorszenia obecnego stanu wód powierzchniowych i podziemnych.
  32. Zastosować zabezpieczenia przed wystąpieniem poważnej awarii, katastrofy naturalnej lub budowlanej w postaci środków organizacyjnych np. odpowiedniego zabezpieczenia miejsc gromadzenia odpadów, rozmieszczenia odpowiedniej ilości środków sprzętu przeciwpożarowego, dbanie o dobry stan infrastruktury oraz stosowanie urządzeń posiadających odpowiednie dopuszczenia.
  33. Teren inwestycji, po zakończeniu prac związanych z budową, uprzątnąć. Zaleca się wykonanie nasadzeń zieleni izolacyjnej, nasadzenia te wykonać z zimozielonych gatunków drzew i krzewów miejscowego pochodzenia, przy ograniczeniu gatunków obcych rodzimej florze czy też modyfikowanych genetycznie, o składzie i strukturze odpowiadającym siedlisku.
  • Określam wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w powierzchnie dachowe i utwardzone zostaną zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby nie powodowały zalewania wodami opadowymi terenów sąsiednich. Wszystkie tereny utwardzone zostaną posadowione w taki sposób, aby nie zmieniać kierunków odpływu ścieków deszczowych.
  • Nakładam obowiązek monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko poprzez:
  1. Prowadzenie monitoringu w zakresie ilości ujmowanej wody – w oparciu o systematyczne odczyty stanu wodomierza.
  2. Prowadzenie monitoringu w zakresie odprowadzanych ścieków w zakresie określonym przez ich odbiorcę.
  3. Prowadzenie monitoringu z zakresie kontroli stanu technicznego budynku.
  4. Prowadzenie monitoringu z zakresie dawki azotu naturalnego w postaci gnojowicy.
  • Charakterystykę przedsięwzięcia określa załącznik nr 1 stanowiący integralną część niniejszej decyzji.

Uzasadnienie

W dniu 9 stycznia 2024 r. do Wójta Gminy Opinogóra Górna wpłynął wniosek z dnia 5 stycznia 2024 r. Inwestora w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  dla  przedsięwzięcia polegającego na „Budowie obory o obsadzie 93 DJP w systemie chowu bezściełowego, z podrusztowym zbiornikiem na gnojowicę o V=1400 m3 na działce o nr ew. 34/2 położonej w miejscowości Kąty gm. Opinogóra Górna”.

Wniosek wraz z załącznikami spełniał wymogi  zgodnie z art. 74 ust.1 ustawy ooś.

Planowane przedsięwzięcie zaliczone zostało  do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z  3 ust.1 pkt 104a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 i ust. 4 ustawy ooś, organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wyżej wymienionego przedsięwzięcia jest Wójt Gminy Opinogóra Górna.

Wójt Gminy Opinogóra Górna przeanalizował wniosek, dołączoną kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz pozostałe załączniki do wniosku i w dniu 23 stycznia 2024 r. r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne. W niniejszym postępowaniu liczba stron przekracza 10, dlatego zastosowanie znajduje art. 74 ust. 3 ustawy ooś, odsyłający do stosowania przepisu art. 49 k.p.a., zgodnie z którym strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. W tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko właściwych organów. W związku z powyższym zgodnie
z art. 64  ust. 1 ustawy ooś  w dniu 23 stycznia 2024 r. r. zostały wysłane pisma  do  Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Dyrektora Zarządu Zlewni w Ciechanowie o opinię w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu oddziaływania na środowisko. Obwieszczeniem z dnia 23 stycznia 2024 r. powiadomiono strony postępowania oraz podano do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postepowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia poprzez zamieszczenie obwieszczenia na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej oraz w sposób zwyczajowy w miejscowości, w której realizowana ma być inwestycja. W obwieszczeniu zostało wskazane, że uważa się je za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie pismem znak WC.ZZŚ.1.4901.14.2024.EK  z dnia 25 stycznia 2024 r. wezwał Wójta Gminy Opinogóra Górna  do usunięcia braków występujących w piśmie dotyczącym wydania opinii. Wójt Gminy Opinogóra Górna  pismem znak RIOŚ.R.6220.1.2024 z dnia 29 stycznia 2024 r. przesłał uzupełnienie. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie pismem znak WC.ZZŚ.1.4901.14.2024.EK  z dnia 8 lutego 2024 r. wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i wskazał warunki i wymagania do określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie postanowieniem znak: WOOŚ-I.4220.119.2024.IP z dnia 6 lutego 2024 r. wyraził opinię, że dla  przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i określił warunki i wymagania do zawarcia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Państwowy Powiatowy Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie wydał opinie sanitarną znak ZNS.7040.5.5.2024 z dnia 7 lutego 2024 r., w której stwierdził, że dla przedsięwzięcia obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określił, że raport powinien odpowiadać wymogom określonym w art. 66 ustawy ooś.

Wójt Gminy Opinogóra Górna zgodnie z art. 10 § 1 oraz art. 49 k.p.a. obwieszczeniem z dnia 16 lutego 2024 r. zawiadomił o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia oraz zapewnił przed wydaniem decyzji stronom czynny udział, umożliwiając im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Wyżej wymienione obwieszczenie zostało zamieszczone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowości, w której realizowana będzie inwestycja. W obwieszczeniu zostało wskazane, że uważa się je za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego. Zawiadomieniem znak RIOŚ.R.6220.1.2024 z dnia 4 marca 2024 r. zawiadomiono Inwestora o braku możliwości załatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 § 3 k.p.a. z uwagi na konieczność zapewnienia możliwości wypowiedzenia się przez strony postępowania co do zebranego materiału dowodowego i wyznaczono nowy termin za załatwienia sprawy do dnia 2 kwietnia 2024 r.

W toku prowadzonego postępowania administracyjnego w sprawie wydania przedmiotowej decyzji nie wniesiono żadnych zastrzeżeń, uwag i wniosków.

Na podstawie informacji przedstawionych przez Inwestora analizowano skalę inwestycji, usytuowanie, charakter przedsięwzięcia, czas trwania oraz emisję i uciążliwości związane z realizacją i eksploatacją inwestycji. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie wyrazili opinie, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie na podstawie informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia stwierdził, że przedmiotowa inwestycji zarówno w fazie realizacji jak i eksploatacji przy zachowaniu odpowiednich środków i technik, nie powinna znacząco oddziaływać na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie po przeprowadzonej wnikliwej analizie dostarczonych wraz z wnioskiem materiałów, uwzględniając łącznie uwarunkowania przedstawione w art. 63 ust. 1 ustawy ooś wyraził opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie wydał opinie sanitarną, w której stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Według wyżej wymienionego organu opiniującego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko jest konieczne przede wszystkim z uwagi na lokalizację, charakter i skalę przedsięwzięcia (docelowy stan średnioroczny 93 DJP) i jej wykonanie umożliwi określenie rodzaju zabezpieczeń minimalizujących wpływ inwestycji na środowisko oraz umożliwi udział społeczeństwa w przedmiotowym postępowaniu. Według opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie główna uciążliwość i ewentualne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi mogą wystąpić w fazie eksploatacji obiektu (zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, środowiska wodno-gruntowego podczas zagospodarowania odchodów zwierzęcych oraz hałas). Dodatkowo obora może być okresowo źródłem uciążliwości odorowych. Raport oceny oddziaływania na środowisko według Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie pozwoli określić wielkość emisji zanieczyszczeń do powietrza, emisji hałasu do środowiska oraz oddziaływanie przedsięwzięcia na inne elementy środowiska, jak również zdrowie ludzi.

Opinie organów opiniujących w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu oddziaływania na środowisko co do zasady nie są wiążące dla organu wydającego decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku sprzecznych opinii organ samodzielnie rozstrzyga co do treści warunków decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Na podstawie wyrażonych opinii dwóch organów współdziałających (Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Dyrektor Zarządu Zlewni w Ciechanowie), skali i rodzaju zamierzonej inwestycji Wójt Gminy Opinogóra Górna odstąpił od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i uznał za zbędną konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. W dalszej części uzasadnienia decyzji umotywowano, że w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, w tym opinie dwóch organów współdziałających, nie stwierdzono konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko a przedsięwzięcie przy spełnieniu określonych w decyzji istotnych warunków korzystania ze środowiska, nie powinno znacząco oddziaływać na środowisko.

 

  1. Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia oraz jego wpływ na środowisko.
  • skala przedsięwzięcia i rodzaj zajmowanego terenu oraz rozwiązania charakteryzujące przedsięwzięcie:

     Planowane przedsięwzięcie polega na budowie obory o obsadzie 93 DJP
z podrusztowym zbiornikiem na gnojowicę o V=1400 m3 na działce o nr ew. 34/2
w miejscowości Kąty, gmina Opinogóra Górna, powiat ciechanowski. Przedmiotowy teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Teren inwestycyjny charakteryzuje się krajobrazem wiejskim. Działka inwestycyjna posiada powierzchnię 4,1157 ha, którą stanowią grunty orne: RIIIb, RV i pastwiska trwałe PsIV. Wyżej wymieniony teren jest obecnie niezabudowany. Otoczenie terenu inwestycyjnego stanowi zabudowa zagrodowa, domy mieszkalne zlokalizowane są wzdłuż drogi gminnej w kierunku południowym oraz łąki, grunty rolne i tereny leśne. Najbliższy budynek mieszkalny jest zlokalizowany w odległości około 100 m, w kierunku zachodnim od wyżej wymienionego terenu na działce nr ew. 64/1 w miejscowości Kąty. Dojazd do terenu inwestycyjnego będzie prowadzony istniejącym zjazdem z drogi gminnej.

Obecnie na terenie gospodarstwa Inwestor prowadzi hodowlę bydła mlecznego na działce o nr ew. 65/1 w miejscowości Kąty w dwóch budynkach inwentarskich na płytkiej ściółce o następującej obsadzie:

  • krowy w ilości 34 szt. (34 DJP),
  • jałówki powyżej 1 roku w ilości 13 szt. (10,4 DJP),
  • jałówki 0,5 do 1 roku w ilości 19 szt. (5,7 DJP),
  • byk do roku w ilości 1 szt. (1,4 DJP).

Powstający podczas eksploatacji gospodarstwa obornik jest składowany na płycie obornikowej o powierzchni 100 m2, natomiast wody gnojowe gromadzone są w zbiorniku zainstalowanym pod płytą obornikową o pojemności 100 m3. Po wybudowaniu nowego budynku obory krowy mleczne zostaną przeniesione do wyżej wymienionego budynku, natomiast w istniejących budynkach inwentarskich pozostaną młode zwierzęta w ilości 33 szt. Planowany do budowy budynek inwentarski będzie realizowany w południowej części działki inwestycyjnej i zostanie przeznaczony do rusztowego chowu krów mlecznych o obsadzie 93 szt. (93 DJP) to jest 34 szt. krów (34 DJP) przeniesionych z istniejących na terenie gospodarstwa obiektów inwentarskich i 59 szt. krów (59 DJP) planowanych do hodowli. Obora zaprojektowana zostanie jako przelotowa, to znaczy z obu stron budynku wykonane zostaną wrota. W budynku głównym obory usytuowane zostaną stanowiska dla krów mlecznych i dwa korytarze paszowe zainstalowane wzdłuż części inwentarskiej i oddzielone od stanowisk zwierząt drabinami paszowymi.
W przybudówce obory będzie zlokalizowana zlewnia mleka, hala udojowa w typie „rybia ość” i pomieszczenie socjalne. W planowanym budynku zostanie zainstalowana wentylacja wywiewna poprzez półokrągły świetlik kalenicowy oraz wentylacja nawiewna poprzez obustronne wloty opuszczone elektrycznie zamontowane w ścianach bocznych po obu stronach bocznych elewacji. Planowany budynek obory będzie zaopatrywany w wodę do celów technologicznych, socjalnych i porządkowych tak jak pozostałe budynki inwentarskie w gospodarstwie z istniejącego przyłącza gminnej sieci wodociągowej. Do pojenia zwierząt zostaną zastosowane poidła wywrotowe z zaworem jednostronnym, zabezpieczającym przed niekontrolowanym rozlewaniem wody zamontowane przy stole paszowym. Zastosowana technika żywienia zwierząt będzie przystosowana do rozdziałów paszy o odmiennych właściwościach. Pasze podstawowe  i objętościowe, przechowywane w silosie będą pobierane za pomocą wycinarek w formie zwartych bloków paszy i dostarczane do obory na korytarz paszowy, za pomocą wozu paszowego. Wycięte bloki kiszonki codziennie będą porcjowane i zadawane zwierzętom. W okresie letnim zwierzęta będą żywione kiszonką dostarczaną na korytarz paszowy. Powstający podczas hodowli nawóz naturalny w postaci gnojowicy będzie gromadzony w podrusztowym zbiorniku na gnojowicę, który będzie charakteryzował się wysoką szczelnością. Ponadto kanały gnojowe przed przeciekaniem zostaną dodatkowo zabezpieczone podwójna warstwą uszczelniaczy pochodzenia bitumicznego. Przewidywany cykl opróżniania wyżej wymienionego zbiornika będzie prowadzony 2 razy do roku w dogodnych okresach agrotechnicznych. Nawóz naturalny zostanie wykorzystany w całości na gruntach własnych i dzierżawionych przez Inwestora o areale 72 ha. Mycie po udoju będzie się odbywało przy użyciu ciepłej wody i środków dezynfekcyjnych biodegradowalnych. Ścieki z mycia urządzeń udojowych jak i ścieki socjalno-bytowe odprowadzane będą do wspólnego zbiornika bezodpływowego a następnie wywożone do oczyszczalni ścieków. Kanały oraz legowiska będą myte tylko wodą, bez użycia środków dezynfekujących. Woda wraz z resztkami odchodów odprowadzana będzie do kanałów gnojowych, pod oborą.

Budowa nowego obiektu inwentarskiego ma na celu polepszenie warunków chowu bydła i warunków higieniczno-sanitarnych oraz utrzymanie w czystości obory bez wysiłku fizycznego. Nowy obiekt pozwoli na zachowanie wymaganego dobrostanu dotyczącego właściwej wentylacji, oświetlenia oraz wielkość stanowisk, korytarzy, pomieszczeń sanitarnych oraz spełniania wymogów ochrony środowiska.

  • powiązania z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowanie się oddziaływań przedsięwzięć realizowanych i zrealizowanych, dla których została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, znajdujących się na terenie, na którym planowana jest inwestycja oraz w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem,

W granicach oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie są planowane inwestycje, które mogłyby prowadzić do kumulacji zanieczyszczeń środowiska.

  • wykorzystanie zasobów naturalnych, w tym wody, gleby i powierzchni ziemi,

Na terenie działki oraz w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia brak jest obiektów przyrodniczych czy kulturowych prawem chronionych, które mogłyby ulec zniszczeniu. Realizacja przedsięwzięcia nie będzie wiązała się z koniecznością usuwania drzew i krzewów. Pobór wody będzie następował z istniejącego przyłącza gminnej sieci wodociągowej. W fazie realizacji przedsięwzięcia może wystąpić przejściowa zmiana ukształtowania terenu, związana z wykonywaniem wykopów pod posadowienie budynków. Wiązać się to może z przejściową zmianą kierunku spływu wód podskórnych oraz opadowych.

  • emisja zanieczyszczeń i występowanie innych uciążliwości,

W trakcie realizacji przedsięwzięcia wykonywanie robót ziemnych takich jak niwelacja terenu, wykopy pod fundamenty związane jest m.in. z zapyleniem terenu. Eksploatacja ciężkiego sprzętu budowlanego i montażowego napędzanego silnikami spalinowymi spowoduje minimalną emisję do powietrza. W czasie eksploatacji inwestycji emitowane będą do otoczenia lotne substancje organiczne i nieorganiczne. Przemysłowy chów bydła generuje do środowiska duże ilości szkodliwych związków chemicznych w postaci złowonnych gazów, ścieków, pyłów oraz patogenów chorobotwórczych – bakterii i grzybów. Zgodnie z danymi zawartymi w karcie informacyjnej przedsięwzięcia emisja z całego budynku inwentarskiego wyniesie
w przypadku amoniaku - 3,24 Mg/rok, dla siarkowodoru - 0,0103 Mg/rok, dla PM10 - 0,0334 Mg/rok i dla PM 2,5- 0,0213 Mg/rok. Oprócz emisji związanych z hodowlą bydła mlecznego na terenie gospodarstwa powstawać będą emisje związane z ruchem pojazdów odbierających mleko oraz ruchem maszyn rolniczych. Emisja zanieczyszczeń na środowisko w fazie likwidacji inwestycji będzie związana z wykonywaniem prac budowlanych oraz zagospodarowaniem terenu, co będzie wiązało się z zapylaniem i emisją spalin.

Źródłem hałasu podczas realizacji inwestycji będzie praca maszyn budowlanych i montażowych. W czasie eksploatacji inwestycji głównym źródłem hałasu będzie ruch maszyn rolniczych na terenie działki, hałas powodowany przez zwierzęta oraz hałas urządzeń technicznych zainstalowanych wewnątrz budynku – zbiornik na mleko z agregatem chłodniczym. Teren inwestycyjny charakteryzuje się krajobrazem wiejski. Najbliższy budynek mieszkalny w zabudowie zagrodowej znajduje się na działce nr 64/1 w miejscowości Kąty w odległości około 100 m od miejsca posadowienia planowanego budynku inwentarskiego, dla tych terenów, czyli terenów zabudowy zagrodowej, określone zostały zgodnie z  rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r. poz. 112) dopuszczalne poziomy hałasu w wysokości 55 dB(A) w porze dnia oraz 45 dB(A) w porze nocy. Z przeprowadzonej analizy opisanej w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika brak przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu w stosunku do najbliższej zabudowy chronionej akustycznie. W fazie likwidacji oddziaływania te będą krótkotrwałe, emisja hałasu spowodowana będzie pracą urządzeń i maszyn budowlanych oraz wywozem z obszaru inwestycji zbędnych elementów, czy mas ziemnych.

  • ryzyko wystąpienia awarii przemysłowej, katastrofy naturalnej lub budowlanej oraz ryzyko związane ze zmianą klimatu,

Według danych zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia planowana inwestycja nie jest zakładem o podwyższonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Nie podlega obowiązkowi opracowania programu zapobiegania poważnym awariom przemysłowym dla zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku w rozumieniu art. 248 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2024 r. poz. 54). Nie przewiduje się możliwości powstania awarii podczas chowu bydła. Z uwagi na skoncentrowanie w jednym miejscu dużej liczby zwierząt bardzo dużym zagrożeniem jest epidemia wśród zwierząt. Ponadto sytuacje awaryjne mogą być powodowane przez pożar oraz uderzenie pioruna. W celu zabezpieczenia budynku przed pożarem i uderzeniem pioruna budynki obory i towarzyszące zostaną wyposażone w instalację przeciwpożarową i odgromową. Uszkodzenie infrastruktury technicznej naziemnej i podziemnej może być spowodowane wadami materiałowymi sieci inie przestrzeganiem przepisów prawidłowego użytkowania. Przedsięwzięcie należy do inwestycji mających udział w emisji gazów cieplarnianych, powstających na skutek bakteryjnych procesów fermentacyjnych w układzie pokarmowym zwierząt hodowlanych.

  • przewidywana ilość i rodzaj wytwarzanych odpadów oraz ich wpływ na środowisko,

Podczas budowy mogą powstawać następujące rodzaje odpadów o kodach:

  • 15 01 01 – opakowania z papieru i tektury,
  • 15 01 02 – opakowania z tworzyw sztucznych,
  • 17 01 01 – odpady z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów,
  • 17 04 07 – mieszaniny metali,
  • 17 05 04 – gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03,
  • 17 08 02 – materiały konstrukcyjne zawierające gips inne niż wymienione w 17 08 01,
  • 20 03 01 – niesegregowane odpady komunalne.

Za odpady powstające podczas etapu realizacji inwestycji odpowiada wykonawca robót budowlanych. Wszystkie odpady powstające na etapie budowy powinny być wstępnie posegregowane i magazynowane na terenie a następnie przekazane do wykorzystania lub unieszkodliwienia. Woda z wykopów odprowadzana będzie za pomocą igłofiltrów a następnie do odstojników, gdzie usuniętej będą wszelkie zawiesiny. Następnie beczkowozem będzie przewożona na oczyszczalnie ścieków lub rozprowadzana po działce Inwestora.

W trakcie prowadzenia hodowli mogą powstać następujące rodzaje odpadów:

  • 02 01 09 – odpady agrochemikaliów inne niż wymienione w 02 01 08,
  • 02 01 10 – odpady metalowe,
  • 15 01 01 – opakowania z papieru i tektury,
  • 15 01 02 – opakowania z tworzyw sztucznych,
  • 20 03 01 – niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne,
  • odpady z diagnozowania, leczenia i profilaktyki weterynaryjnej,
  • 16 02 13* - zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy, inne niż wymienione w 16 02 09, 16 02 12.

W czasie eksploatacji przedsięwzięcia powstaną ścieki sanitarne, powstałe wskutek bytowania pracowników oraz mycia zbiornika na mleko. Ścieki te będą regularnie przewożone na oczyszczalnie ścieków.

Podczas eksploatacji obory powstawać będzie nawóz naturalny w postaci gnojowicy w ilości 2 139 m3/rok. Inwestor dysponuje areałem 72 ha gruntów ornych, do zagospodarowania gnojowicy  zaprojektowanej obory potrzebuje 51 ha. W niedogodnych warunkach agrotechnicznych Inwestor przekaże gnojowice do biogazowni.

Odziaływanie inwestycji na środowisko w zakresie wytwarzania odpadów w fazie likwidacji będzie związane z prowadzeniem prac rozbiórkowych (ziemia, gruz) oraz zagospodarowaniem terenu.

Podczas fazy likwidacji inwestycji mogą powstać następujące odpady:

  • 17 01 01 – resztki sypkich i stałych materiałów budowlanych,
  • 17 04 07 – małowymiarowe elementy stalowe i aluminiowe,
  • 17 05 04 – ziemia z wykopów,
  • 17 02 01 –konstrukcje drewniane,
  • 20 03 01 – odpady socjalne pracowników.
  • zagrożenie dla zdrowia ludzi, w tym wynikające z emisji oraz ochrona interesów osób trzecich,

Realizacja inwestycji przy spełnieniu wymagań, iż ewentualne uciążliwości będą mieściły się w granicach działki, na której będzie ona zlokalizowana, nie naruszy interesów osób trzecich, nie spowoduje ograniczenia w dostępie do infrastruktury drogowej, nie spowoduje pozbawienia korzystania z wody a także dostępu do energii elektrycznej i cieplnej oraz środków łączności. Jedyną uciążliwością dla otoczenia mogą być zapachy odorotwórcze. Powstała gnojowica będzie służyła jako nawóz
i będzie rozlewana w znacznym oddaleniu od planowanej inwestycji z zastosowaniem rozsiewaczy doglebowych na gruntach, które nie nalezą do obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie azotanami pochodzenia rolniczego. Projektowana wentylacja grawitacyjna nie będzie źródłem hałasu na najbliższe tereny chronione akustycznie. Źródłem hałasu będą pojazdy poruszające się po terenie omawianej inwestycji, jednakże poziom ten nie przekroczy dopuszczalnych standardów i mieścił się będzie w granicy działki Inwestora. Z godnie z obliczeniami emisje zanieczyszczeń amoniaku, siarkowodoru oraz pyłu mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm i swym oddziaływaniem nie powodują ponadnormatywnych emisji poza granicami inwestycji i nie będą powodować przekroczeń dopuszczalnych wartości stężeń. Wielkość i otoczenie terenu przeznaczonego do chowu nie stworzy niebezpieczeństwa dla zdrowia ludzi żyjących w okolicy.

  1.  Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, walorów przyrodniczych i krajobrazowych.

Teren inwestycyjny charakteryzuje się krajobrazem wiejskim. Zabudowa zagrodowa, domy mieszkalne zlokalizowane są wzdłuż drogi gminnej, w kierunku południowym. Pozostałe tereny sąsiednie to łąki oraz grunty rolne i tereny leśne. Gęstość zaludnienia na tym terenie wynosi około 43 osób/km2. Przedsięwzięcie znajduje się poza obszarami objętymi ochroną na mocy przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2023 r. poz. 1336, z późn. zm.). Najbliżej położony obszar Natura 2000, obszar specjalnej ochrony ptaków Doliny Wkry i Mławki PLB140008, znajduje się w odległości około 30,7 km w kierunku północno-zachodnim od planowanej inwestycji. W zasięgu oddziaływania inwestycji nie znajdują się obszary wodno-błotne oraz o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliska łęgowe oraz ujścia rzek, nie ma obszarów wybrzeży i środowiska morskiego, obszarów górskich, nie ma stref ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Nie przewiduje się wycinania drzew znajdujących się na terenie działki, ponieważ nie rosną na obszarze planowanej inwestycji. Przedmiotowy teren nie wykazuje cech siedlisk naturalnych i półnaturalnych mogących stanowić chronione siedliska przyrodnicze i siedliska gatunków objętych dyrektywami – ptasią i siedliskową. Obszar przeznaczony pod inwestycję znajduje się poza granicami korytarzy ekologicznych oraz lasów łęgowych. W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne. Nie występują tu uzdrowiska oraz obszary ochrony uzdrowiskowej.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest w regionie Środkowej Wisły w obszarze jednolitych części wód powierzchniowych RW2000010268891 (Sona do Dopływu spod Kraszewa). Teren realizacji przedsięwzięcia zlokalizowany jest w granicy jednolitej części wód podziemnych o europejskim kodziePLGW2000049, której stan chemiczny określono jako dobry, ilościowy określono jako dobry, a osiągnięcie celów środowiskowych uznano za niezagrożone.

Teren inwestycji nie jest zagrożony powodzią, inwestycja nie jest zlokalizowana na terenach bagiennych i podmokłych.

  1. Rodzaj, cechy i skala możliwego oddziaływania przedsięwzięcia

Z analizy danych, elementów środowiska i inwestycji stwierdzono, ze czynnikami środowiskowymi najbardziej obciążonymi przez eksploatację rozpatrywanego obiektu będą:

  • zagospodarowanie gnojowicy,
  • zagrożenie środowiska wodnego i skażenie gleby,
  • zagrożenie jakości powietrza,
  • zagospodarowanie odpadów.
  • oddziaływanie inwestycji na środowisko w fazie budowy

Oddziaływanie inwestycji na środowisko w fazie budowy będzie związane z wykonywaniem prac budowlanych oraz zagospodarowaniem terenu. Zanieczyszczenie powietrza potrwa stosunkowo krótko, będzie miało charakter przejściowy i zaniknie po zakończeniu robót budowlano-montażowych i wiązać się będzie z zapyleniem i emisją spalin. Skutki zapylenia będą ograniczane przez odpowiednie prowadzenie robót budowlanych a w szczególności przez odizolowania terenu inwestycji ogrodzeniem, ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się po terenie budowy, systematyczne sprzątanie placu budowy, przykrywanie plandekami skrzyń ładunkowych samochodów transportujących materiały sypkie, zraszanie wodą terenu pracy. W fazie budowy należy liczyć się ze wzrostem podwyższonego poziomu hałasu, jednakże nie wniesie istotnych zmian w środowisku akustycznym w odniesieniu do stanu istniejącego, zmiany te będą mieć charakter okresowy. W celu utrzymania właściwego poziomu akustycznego na terenie budowy maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być utrzymywane w stanie zapewniającym sprawność, o małej uciążliwości akustycznej i małej emisji spalin, stosowane wyłącznie do prac, do jakich zostały przeznaczone, obsługiwane przez przeszkolone osoby, chronione przed przeciążeniem ponad dopuszczalne obciążenie robocze, wyposażone w instrukcje bezpiecznej obsługi i konserwacji. W celu ochrony terenów chronionych przed hałasem prace budowlane należy prowadzić w porze dziennej to jest od godziny 6.00 do godziny 22.00.

Zagospodarowanie odpadów powstałych podczas budowy należy do wykonawcy. Plac powinien być utwardzony i zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych.

Środowisko gruntowo-wodne w fazie realizacji przedsięwzięcia ulegnie przekształceniu, co będzie związane z wykonywaniem wykopów pod posadowienie budynków. Negatywne oddziaływanie na środowisko gruntowo-wodne w trakcie budowy będzie eliminowane poprzez właściwe prowadzenie prac budowlanych, zastosowanie nowoczesnych technologii i sprzętu budowlanego bezawaryjnego, niepowodującego wycieków paliwa i oleju do gruntu. Woda z wykopów odprowadzana będzie za pomocą igłofiltrów a następnie do odstojników, gdzie usunięte zostaną wszelkie zawiesiny, następnie będzie przewożona do oczyszczalni ścieków lub rozprowadzana po działce Inwestora.

Za teren budowy odpowiada wykonawca. Szczególna uwagę trzeba zwrócić na składowanie podręcznych zapasów paliwa, tankowania maszyn budowlanych oraz sposobu prowadzenia napraw awaryjnych maszyn i pojazdów. Podczas tych czynności mogą wystąpić wycieki paliwa, olejów i innych płynów eksploatacyjnych, które mogą zanieczyścić wodę i glebę. Wydzielony plac do postoju i tankowania maszyn budowlanych powinien mieć utwardzona powierzchnię wyścielona matami izolacyjnymi, zabezpieczającymi powierzchnie ziemi i wody gruntowe. Plac budowy wyposażony zostanie w środki służące do neutralizacji rozlanych substancji ropopochodnych. W przypadku wycieku awaryjnego lub wycieku podczas tankowania maszyn skażony obszar należy oczyścić za pomocą sorbentów a zebrane zanieczyszczenia przekazać do utylizacji.

Zaplecze socjalne budowy wyposażone będzie w sanitariaty przenośne TOI TOI i nie spowoduje zagrożenia środowiska wodno-gruntowego. Na terenie budowy nie planuje się składowania materiałów budowlanych, które będą dowożone na bieżąco. Odpady będą segregowane i składowane w wydzielonym miejscu placu budowy, który będzie utwardzony i zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych. Odpady będą regularnie odbierane przez odpowiedzialne podmioty. Odpady niebezpieczne np. lampy fluorescencyjne, opakowania po farbach będą segregowane i składowane oddzielnie w szczelnych pojemnikach. Miejsce składowania odpadów powinno być oznakowane.

  • oddziaływanie inwestycji w fazie eksploatacji,
  • oddziaływanie inwestycji na elementy przyrodnicze i korytarze ekologiczne

Teren inwestycji nie wykazuje cech siedlisk naturalnych i półnaturalnych mogących stanowić chronione siedliska przyrodnicze i  siedliska gatunków objętych ochroną. Inwestycja nie zagrozi w sposób znacząco negatywny żadnej z grupy organizmów tam występujących. Brak ingerencji w zadrzewienia i realizacja inwestycji w granicach silnie użytkowanej antropogenicznie działki, nie spowoduje zaburzenia ciągłości istniejących korytarzy ekologicznych. Nowe budynki mogą przyciągać nowych lokatorów to jest ptaki synantropijne np. dymówka, kopciuszek. Dużą ilość łatwo dostępnej karmy przyciągnie zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym ptaki np. sierpówki, kawki, sroki. Będzie to pozytywny wpływ inwestycji.

  • oddziaływanie na powierzchnię ziemi

Ochrona powierzchni ziemi w czasie eksploatacji przedsięwzięcia będzie odbywać się głownie poprzez prawidłową gospodarkę odpadami oraz nawozami naturalnymi, a tym samym ochronę gruntu przed zanieczyszczeniami. Nie przewiduje się wystąpienia znaczącego oddziaływania na powierzchnię ziemi.

  • oddziaływanie na jakość powietrza

Podczas eksploatacji instalacji źródłami zanieczyszczeń do powietrza będą bydło utrzymywane w projektowanej oborze oraz ruch pojazdów po terenie przedmiotowego gospodarstwa, Procesy fizjologiczne zwierząt stanowić będą źródło głownie takich zanieczyszczeń jak amoniak i siarkowodór. Projektowany budynek inwentarski będzie grawitacyjne wentylowany poprzez system szczelin tak skonstruowanych aby wymusić cyrkulacyjny obieg powietrza. Dodatkowo w oborze zainstalowano ściany rozsuwane kurtynowe. Założono, ze od wiosny do jesieni 50% emisji stanowić będzie emisja przez ściany kurtynowe – emisja niezorganizowana, natomiast 50 % stanowić będzie emisja przez wywietrzniki kalenicowe, umiejscowione na dachu. Zimą
i w okresach chłodniejszych kurtyny będą zamknięte, w związku z czym założono, że 80% emisji stanowić będzie emisja zorganizowana poprzez wywietrzaki kalenicowe a 20% niezorganizowana poprzez kurtyny. Hodowla bydła na skalę przemysłową jest uciążliwy, gdyż z  jego działalnością związane jest odprowadzanie do otoczenia dużych  ilości substancji odorotwórczych, złowonnych wpływających negatywnie na stan środowiska i samopoczucie człowieka. Z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że planowana inwestycja nie będzie oddziaływać ponadnormatywnie na otaczające ją środowisko oraz nie będzie uciążliwa dla pobliskich terenów  pod warunkiem realizacji obiektu zgodnie z warunkami technicznymi określonymi w projekcie, szczególnie w zakresie wentylacji grawitacyjnej obiektu, prowadzenia hodowli bydła metodą bezściółkową w obsadzie podanej w karcie informacyjnej, zapewnienie właściwych warunków sanitarnych wewnątrz obiektu hodowlanego i w bezpośrednim otoczeniu, właściwych warunków magazynowania i gospodarowania gnojowicą, szczególnie w okresach uniemożliwiających ich bezpośrednie zagospodarowanie na użytki rolne. Oprócz emisji związanych z hodowlą bydła mlecznego na terenie gospodarstwa powstawać będą emisje związane z ruchem pojazdów odbierających mleko oraz ruchem maszyn rolniczych. Biorąc pod uwagę niskie natężenie ruchu pojazdów na terenie inwestycji można stwierdzić, że ten rodzaj emisji z punktu oddziaływania na stan powietrza atmosferycznego jest pomijalnie mały.

  • zagospodarowanie odpadów

Gospodarstwo zostanie wyposażone w worki oraz pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Miejsce gromadzenia odpadów musi być zabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Odpady będą gromadzone w wydzielonych miejscach i będą usuwane na bieżąco przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. Złom metalowy będzie przekazywany do zakładu zbierającego złom, lamy jarzeniowe będą przekazywane w miejscu zakupu nowych, odpady komunalne będą przekazywane zgodnie
z procedurami obowiązującymi na ternie gminy, odpady z agrochemikaliów będą magazynowane a następnie odbierane przez dostawcę agrochemikaliów lub oddawane do sklepu w dniu zakupu, odpady powstające w wyniku leczenia i profilaktyki weterynaryjnej będą zbierane przez lekarza weterynarii. Sztuki padłe będą zabierane przez firmę utylizacyjną, która ma obowiązek przyjechać w ciągu 12 godzin od otrzymania zlecenia. Do tego czasu będą przetrzymywane w określonych warunkach w izolatce.

  • klimat akustyczny

Główne źródła hałasu na terenie gospodarstwa stanowić będzie ruch maszyn rolniczych, jest to hałas przerywany o zmiennym poziomie w czasie. Istniejące  i planowane budynki nie są wyposażone w instalację mechaniczną. Źródłem hałasu będzie ruch pojazdów, hałas powodowany przez zwierzęta oraz hałas zbiornika na mleko, zamontowanego w budynku. Przeprowadzona analiza zawarta w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wykazała brak przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu w stosunku do najbliższej zabudowy chronionej akustycznie.

  • oddziaływanie na środowisko gruntowo-wodne

Wody opadowe i roztopowe z terenu inwestycji będą promieniście rozprowadzane bezpośrednio do ziemi po działce Inwestora. Woda do utrzymania czystości w pomieszczeniach inwentarskich, do pojenia zwierząt oraz do potrzeb socjalno-bytowych będzie pobierana z istniejącego przyłącza gminnej sieci wodociągowej. Ścieki socjalne oraz ścieki z mycia hali udojowej odprowadzane będą do zbiornika bezodpływowego i będą regularnie wywożone do oczyszczalni ścieków.

Zagospodarowanie nawozów naturalnych

W gospodarstwie Inwestora  po zrealizowaniu inwestycji produkowane będzie 8 556 kg azotu na rok. Do zagospodarowania gnojowicy z projektowanej obory potrzeba 51 ha (inwestor dysponuje areałem 72 ha gruntów ornych). W niedogodnych warunkach pogodowych Inwestor przekaże gnojowicę do biogazowi. Do przechowywania gnojowicy zaprojektowano podrusztowy zbiornik o objętości 1400 m3. W celu ochrony wód powierzchniowych i podziemnych przed zanieczyszczeniem związkami azotu do wybudowania zbiornika na gnojowicę zastosowany zostanie beton B25 z dodatkiem uszczelniającymi. Kanały gnojowe zostaną dodatkowo zabezpieczone podwójna warstwą uszczelniaczy pochodzenia bitumicznego. Pod całym budynkiem rozłożona zostanie folia budowlana, aby uniknąć nasiąkania betonu i podciągania wód gruntowych. Inwestor będzie dążył do zmniejszenia ilości wody używanej w gospodarstwie do mycia pomieszczeń inwentarskich i ograniczenia wycieków z poideł.  Nawozy naturalne będą stosowane w sposób nie powodujący zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska.

  • oddziaływanie inwestycji w fazie likwidacji

Przed rozpoczęciem likwidacji obiektu należy opróżnić kanały gnojowe i zagospodarować odpady zwierzęce. Oddziaływanie inwestycji na środowisko będzie związane z wykonywaniem prac rozbiórkowych, co będzie powodować zapylenie i emisję spalin. Praca urządzeń powodować będzie wzrost hałasu, będzie to jednak krótkotrwałe. W fazie likwidacji inwestycji wytwarzane odpady, za które odpowiedzialny będzie wykonawca zajmujący się rozbiórką. W celu ograniczenia skutków wtórnego zapylenia należy zachowywać wysoką kulturę robót budowlanych a w szczególności przez odizolowania terenu inwestycji ogrodzeniem, ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się po terenie budowy, systematyczne sprzątanie placu budowy, przykrywanie plandekami skrzyń ładunkowych samochodów transportujących materiały sypkie, zraszanie wodą terenu pracy.

W ramach planowanej inwestycji nie będzie budowana droga w transeuropejskiej sieci drogowej. Z uwagi na bardzo małą skalę przedsięwzięcia i jego geograficzne położenie oddziaływanie transgraniczne w opisywanej sytuacji nie wystąpi.

Ze względu na rodzaj i skalę a także stosowane technologie oraz urządzenia planowane przedsięwzięcie nie będzie wpływać znacząco na zmiany klimatu. Podczas realizacji inwestycji zastosowane będą energooszczędne techniki i technologie. Po zrealizowaniu inwestycji na terenie przedsięwzięcia będą znajdowały się tereny biologicznie czynne, co pozwoli zapewnić niższą temperaturę w razie wystąpienia fali wysokich temperatur. W celu zmniejszenia oddziaływania na klimat na etapie likwidacji przedsięwzięcia inwestorzy będą mieli na uwadze wykonanie prac w jak najkrótszym czasie.

Zaplanowane rozwiązania technologiczne budynku obory to jest szczelność posadzek i instalacji do gromadzenia odchodów zwierzęcych oraz podciśnieniowy system wentylacji kalenicowej, zapewnia minimalizację uciążliwości obiektu dla środowiska.

Inwestycja ze względu na jej położenie w strefie rolniczej w otoczeniu obiektów o podobnej funkcji (rozproszona zabudowa zagrodowa) nie wpłynie również na pogorszenie walorów estetycznych i krajobrazowych danego terenu. W tracie realizacji inwestycji będą zastosowane nowoczesne materiały i przyjazne dla środowiska technologie budowlane. Budynek będzie posiadał nowoczesny system wentylacji, który zapewni optymalny mikroklimat do chowu zwierząt i nie będzie źródłem hałasu. Emisja nieprzyjemnych zapachów będzie ograniczana poprzez zastosowanie specjalnych dodatków do pasz.  Gnojowica będzie wykorzystywana jako nawóz naturalny i będzie rozlewana w znacznym oddaleniu od planowanej inwestycji odpady będą zbierane w sposób selektywny.

 Wykonana przez autora karty informacyjnej przedsięwzięcia analiza odziaływania inwestycji na środowisko pod katem emisji gazów i pyłów do powietrza, wytwarzania odpadów, emisji hałasu oraz emisji ścieków do środowiska, nie wykazała żadnych znaczących uciążliwości. Prowadzenie hodowli będzie wiązało się z emisją zanieczyszczeń do powietrza i hałasu, jednak biorąc pod uwagę lokalizację inwestycji i zastosowane rozwiązania techniczne i organizacyjne, nie będą to oddziaływania znaczące.

Analiza materiałów przedłożonych wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia wykazała, że większość uwarunkowań określonych w art. 63 ust. 1 ustawy ooś nie wystąpi w stosunku do przedmiotowej inwestycji a pozostałe będą miały niewielki wpływ na środowisko. Z analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że przy zachowaniu opisanych metod prowadzenia prac oraz rozwiązań technologicznych określonych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, podczas eksploatacji przedsięwzięcia dotrzymane będą standardy jakości środowiska w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Zamierzona działalność nie będzie powodować ponadnormatywnych uciążliwości dla środowiska.

W związku z powyższym oraz uwzględniając uzyskane w toku opinie, Wójt Gminy Opinogóra Górna uznał, iż planowane przedsięwzięcie nie będzie w sposób znaczący oddziaływać na środowisko, wobec czego nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

  1. Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczegow Ciechanowie, za pośrednictwem Wójta Gminy Opinogóra Górna, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.
  2. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu (art. 130 § 1 k.p.a.).
  3. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji (art. 130 § 2 k.p.a.).
  4. Decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron lub jeżeli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania (art. 130 § 4 k.p.a.).
  5. Zgodnie z treścią art. 127a ustawy Kodeks postępowania administracyjnego:

§ 1. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.

§ 2. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. W przypadku złożenia przez stronę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odwołania od decyzji (określonego w § 2) nie przysługuje prawo do odwołania się ani skargi do sądu administracyjnego.

Załączniki:

Charakterystyka przedsięwzięcia.

Otrzymują:

  1.  
  2. Strony postępowania – zawiadomienie w trybie art. 49 k.p.a.

Do wiadomości:

  1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie
  3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Ciechanowie.

Zamieszczono:
Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej.

Zamieszczono (obwieszczenie):

  1. Tablica ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej
  2. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej
  3. Tablica ogłoszeń sołectwa Kąty.

 

Z up. WÓJTA           

/-/ mgr inż. Beata Golasińska
Sekretarz Gminy
        


Wójt Gminy Opinogóra Górna 
 ul. Z. Krasińskiego 4
 06-406 Opinogóra Górna

 

Załącznik do Decyzji Wójta Gminy Opinogóra Górna
RIOŚ.R.6220.1.2024 z dnia 3 kwietnia 2024 r.

 

Charakterystyka przedsięwzięcia polegającego na „Budowie obory o obsadzie 93 DJP    w systemie chowu bezściełowego, z podrusztowym zbiornikiem na gnojowicę o V=1400 m3 na działce o nr ew. 34/2 położonej w miejscowości Kąty gm. Opinogóra Górna”

 

Planowany do budowy budynek inwentarski będzie realizowany w południowej części działki inwestycyjnej i zostanie przeznaczony do rusztowego chowu krów mlecznych o obsadzie 93 szt. (93 DJP) to jest 34 szt. krów (34 DJP) przeniesionych z istniejących na terenie gospodarstwa obiektów inwentarskich i 59 szt. krów (59 DJP) planowanych do hodowli. W ramach realizacji planowanego przedsięwzięcia powstanie obora wolnostoiskowa o wymiarach około 45 m x 19,36 m oraz przybudówka o wymiarach około 12 m x 34 m. Budynek obory został zaprojektowany  jako budynek jednokondygnacyjny w technologii żelbetowej, na rusztach. Pod całym budynkiem rozłożona zostanie izolacyjna folia budowlana. W budynku głównym obory usytuowane zostaną stanowiska dla krów mlecznych i dwa korytarze paszowe zainstalowane wzdłuż części inwentarskiej i oddzielone od stanowisk zwierząt drabinami paszowymi. W przybudówce obory będzie zlokalizowana zlewnia mleka, hala udojowa w typie „rybia ość” i pomieszczenie socjalne. Obora projektowana będzie jako przelotowa, z obu stron wrota. Wysokość do kalenicy - do 10,0 m, dach dwuspadowy o kącie pochylenia połaci dachowych 20°. Wentylacja wywiewna poprzez półokrągły świetlik kalenicowy otwierany ręcznie, nawiewna poprzez obustronne wloty opuszczane elektrycznie, zamontowane w ścianach bocznych po obu stronach bocznych elewacji. Gnojowica gromadzona będzie w kanałach podrusztowych o pojemności użytkowej 1400 m3 i będzie mieszana za pomocą mieszadła elektrycznego. Przewidywany cykl opróżniania zbiornika 2 razy do roku w dogodnych okresach agrotechnicznych. Ścieki socjalne oraz ścieki z mycia hali udojowej odprowadzane będą do zbiornika bezodpływowego o pojemności 10,0 m3 . Zaopatrzenie w wodę będzie odbywało się z sieci wodociągowej za pomocą przyłącza wodociągowego a zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącego przyłącza elektrycznego. Woda opadowa będzie odprowadzana za pomocą systemu rynien i rur spustowych promieniście na nieutwardzony teren działki Inwestora.

Budynek będzie wyposażony w instalację przeciwporażeniową, odgromową i uziemienie.

 

                                               Z up. WÓJTA           

/-/ mgr inż. Beata Golasińska
Sekretarz Gminy
        


Wójt Gminy Opinogóra Górna 
 ul. Z. Krasińskiego 4
 06-406 Opinogóra Górna

 

Opinogóra Górna, 16 stycznia 2024 r.

RIOŚ.R.6220.2.2023

DECYZJA

Na podstawie art. 105 § 2 ustawy  z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775, z późn. zm.) zwanej dalej k.p.a., w związku z art. 86 d ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094, z późn. zm.), dalej ustawą ooś, a także pismem złożonym w dniu 21 listopada 2023 r. przez Inwestorów Pana Krzysztofa K.…………….i Panią Elżbietę K…………w sprawie wycofania wniosku o wydanie decyzji
o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Modernizacja dwóch istniejących obiektów inwentarskich w gospodarstwie rolnym o obsadzie 85,82 DJP tuczników na działce o numerze ew. 49, obręb Kołaki-Budzyno gm. Opinogóra Górna”.

umarzam

postępowanie prowadzone przez Wójta Gminy Opinogóra Górna w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia pod nazwą „Modernizacja dwóch istniejących obiektów inwentarskich w gospodarstwie rolnym o obsadzie 85,82 DJP tuczników na działce o numerze ew. 49, obręb Kołaki-Budzyno gm. Opinogóra Górna.”                                                                                               

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 27 października 2023 r. Inwestorzy Pan Krzysztof K…….i Pani Elżbieta K………….zwrócili się do Wójta Gminy Opinogóra Górna o wydanie decyzji  o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Modernizacja dwóch istniejących obiektów inwentarskich w gospodarstwie rolnym o obsadzie 85,82 DJP tuczników na działce o numerze ew. 49, obręb Kołaki-Budzyno gm. Opinogóra Górna”. Do wniosku dołączono dokumenty wymienione w art. 74 ustawy ooś. Organem właściwym w niniejszym postępowaniu, ze względu na miejsce i rodzaj  planowanego przedsięwzięcia jest zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy ooś Wójt Gminy Opinogóra Górna.
         Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy ooś organ prowadzący postępowanie wystąpił pismami z dnia 9 listopada 2023 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni
w Ciechanowie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie    z  prośbą o opinie co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Zawiadomieniem z dnia 9 listopada 2023 r. powiadomiono strony postępowania oraz podano do publicznej wiadomości informację o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia poprzez zamieszczenie obwieszczenia na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej, tablicy ogłoszeń sołectwa Kołaki-Budzyno oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie pismem z dnia 14 listopada 2023 r., znak WOOŚ-I.4220.1632.2023.KT wezwał Wójta Gminy Opinogóra Górna do wskazania i uzasadnienia kwalifikacji przedmiotowym inwestycji objętej wnioskiem według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2029 r. poz. 1839,   z późn. zm.).          

W dniu 21 listopada 2023 r. Inwestorzy zwrócili się do Wójta Gminy Opinogóra Górna z pismem o wycofanie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pod nazwąModernizacja dwóch istniejących obiektów inwentarskich w gospodarstwie rolnym o obsadzie 85,82 DJP tuczników na działce o numerze ew. 49, obręb Kołaki-Budzyno gm. Opinogóra Górna”. Pismem z dnia 21  listopada 2023 r. Wójt Gminy Opinogóra Górna poinformował organy opiniujące o wycofaniu przez Inwestorów wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Ciechanowie postanowieniem znak WA.ZZŚ.1.4901.1.250.2023.MZ z dnia 22 listopada 2023 r. umorzyło postępowanie w sprawie wydania opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania wyżej wymienionego przedsięwzięcia w całości jako przedmiotowe. Wójt Gminy Opinogóra Górna pismami z dnia 27 listopada 2023 r. skierowanymi do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie wycofał wniosek o wydanie opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i określenia zakresu ewentualnego raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Pismem z dnia 4 grudnia 2023 r. znak WOOŚ-I.4220.1632.2023.KT.2 Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie poinformował Wójta Gminy Opinogóra Górna, że dalsze postępowanie w wyżej wymienionej sprawie stało się bezprzedmiotowe. Zawiadomieniem z dnia 6 grudnia 2023 r. oraz poprzez zamieszczenie obwieszczenia poinformowano o wycofaniu przez Inwestorów wniosku w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pod nazwąModernizacja dwóch istniejących obiektów inwentarskich w gospodarstwie rolnym o obsadzie 85,82 DJP tuczników na działce o numerze ew. 49, obręb Kołaki-Budzyno gm. Opinogóra Górna”. 

W toku prowadzonego postępowania administracyjnego w sprawie wydania przedmiotowej decyzji nie wniesiono żadnych zastrzeżeń, uwag i wniosków. Zgodnie z doktryną prawa administracyjnego wycofanie wniosku o wszczęcie postępowania, jak również cofnięcie zgody na jego prowadzenie, skutkuje jego bezprzedmiotowością. Zgodnie z art. 105 § 1 k.p.a. postępowanie administracyjne ulega umorzeniu, gdy postępowanie to z jakichkolwiek przyczyn stało się bezprzedmiotowe. W tym konkretnym przypadku strona cofnęła żądanie w dniu 21 listopada 2023 r., składając wniosek do Wójta Gminy Opinogóra Górna o wycofanie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z art. 86d ust. 1 pkt 2 ustawy ooś Organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia umarza postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – jeżeli nie zagraża to interesowi społecznemu. Wójt Gminy Opinogóra rozważył, czy istnieje zagrożenie dla interesu społecznego i stwierdził, że nie są mu znane przesłanki świadczące o aktualnych i rzeczywistych zagrożeniach interesu społecznego w przypadku umorzenia przedmiotowego postepowania.         Uwzględniając fakt, iż postępowanie zostało wszczęte na wniosek strony, pismo o wycofanie wniosku wniosła strona postępowania, która żądała wszczęcia oraz umorzenie postępowania nie narusza interesu społecznego, orzeczono jak w sentencji decyzji.

Pouczenie

  1. Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczegow Ciechanowie, za pośrednictwem Wójta Gminy Opinogóra Górna, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.
  2. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu (art. 130 § 1 k.p.a.).
  3. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji (art. 130 § 2 k.p.a.).
  4. Decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron lub jeżeli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania (art. 130 § 4 k.p.a.).
  5. Zgodnie z treścią art. 127a ustawy Kodeks postępowania administracyjnego

§ 1. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.

§ 2. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. W przypadku złożenia przez stronę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odwołania od decyzji (określonego w § 2) nie przysługuje prawo do odwołania się ani skargi do sądu administracyjnego.

 

                                                                                    Wójt  Gminy

                                                                                     /-/ mgr inż. Piotr Czyżyk

Otrzymują:

  1. Inwestorzy,
  2. Strony wg. wykazu.

Do wiadomości:

  1. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie,
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie,
  3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Ciechanowie.

Zamieszczono:
Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej.

Zamieszczono (obwieszczenie):

  1. Tablica ogłoszeń Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej,
  2. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej,
  3. Tablica ogłoszeń sołectwa Kołaki-Budzyno
Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Emil Świszcz
  • Data udostępnienia w BIP: 2024-01-17 09:26:06
  • Informacja zaktualizowana przez: Emil Świszcz
  • Data ostatniej aktualizacji: 2024-12-06 15:29:10
  • Liczba odsłon: 670
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 2902765]

przewiń do góry